Zamknij

Jacek Sasin będzie nadzorował budowę szpitali tymczasowych

30.10.2020 15:00
Koronawirus. Jacek Sasin będzie nadzorował budowę szpitali tymczasowych
fot. Krystian Maj/KPRM (ilustracyjne)

Szpitale tymczasowe, które mają pomoc w walce z pandemią koronawirusa, zbudują spółki Skarbu Państwa pod nadzorem wicepremiera Jacka Sasina. - Nie ma wyższych priorytetów niż zdrowie i bezpieczeństwo Polaków - zapewnił minister aktywów państwowych.

Jacek Sasin, jeden z najbliższych współpracowników prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w ostatnich miesiącach wsławił się m.in. podjęciem próby organizacji wyborów korespondencyjnych 10 maja tego roku. Ostatecznie w tym dniu do głosowania nie doszło, a na wybory pocztowe, które ostatecznie się nie odbyły, wydano ok. 70 mln zł. 

W piątek poinformowano, że premier Mateusz Morawiecki wydał dyspozycje spółkom Skarbu Państwa do budowy sześciu tymczasowych szpitali. Mają one pomóc w walce z pandemią koronawiursa. Tylko 30 października resort zdrowia poinformował o nowych ponad 21 tys. przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Sasin zbuduje tymczasowe szpitale

"Odpowiedzialność społeczna biznesu to część DNA spółek Skarbu Państwa. Budowa szpitali tymczasowych przez podmioty nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych jest częścią rządowej strategii walki z epidemią. Nie ma wyższych priorytetów niż zdrowie i bezpieczeństwo Polaków" - napisał w piątek na Twitterze Jacek Sasin.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział w piątek, że sześć spółek Skarbu Państw, m.in. Orlen, Lotos, KGHM, PKO BP, zostało zobowiązanych przez premiera Mateusza Morawieckiego do budowy szpitali tymczasowych. Spółki będą podpisywały umowy na refinansowanie kosztów budowy z Ministerstwem Aktywów Państwowych.

Zobacz także

- Dzisiaj (w piątek - przyp. red.) w nocy premier podpisał decyzję dla sześciu spółek Skarbu Państwa lub spółek, w których Skarb Państw ma decydujący udział, zobowiązujące te spółki do budowy szpitali tymczasowych. Łącznie będzie to co najmniej trzy tysiące dodatkowych łóżek - powiedział Dworczyk w programie "Tłit" Wirtualnej Polski.

PKN Orlen poinformowało w piątek, że zaangażuje się w przygotowanie szpitala tymczasowego w Płocku. Podobny obiekt powstanie także w Ostrołęce, w tym przypadku przy wsparciu Energi, spółki z Grupy Orlen. Oba przedsięwzięcia zostaną zrealizowane we współpracy z rządem - podał koncern.

Zobacz także

Pierwszy szpital tymczasowy na PGE Narodowym rozpoczął działalność w piątek. Decyzja o budowie kolejnych szpitali przez spółki Skarbu Państwa wywołała dyskusję w sieci.

"To że Orlen i KGHM mają budować szpitale jest już śmieszne samo w sobie. To że polecenie takie spółkom giełdowym wydaje premier jest jeszcze śmieszniejsze. Ale najśmieszniejsze jest to, że koordynować prace ma organizator majowych wyborów prezydenckich" - napisał na Twitterze Robert Gwiazdowski, komentator ekonomiczny.

RadioZET.pl/PAP