Zamknij

Grozi nam ponowne zamrożenie gospodarki? Jest komentarz Emilewicz

08.06.2020 09:42
Koronawirus. Grozi nam kolejne zamrożenie gospodarki?
fot. Shutterstock/Supamotion (ilustracyjne)

Rządowym planem na spadek liczby zakażonych koronawirusem było zamrożenie gospodarki. Ograniczenia zostały zniesione, a tymczasem liczba chorych jest na rekordowo wysokim poziomie. Czy rząd zdecyduje się na krok w tył w odmrażaniu gospodarki?

Ostatnie dni przyniosły falę nowych zakażeń koronawirusem. Bilans dzienny to ponad 500 nowych przypadków zachorowań. Zakażonych przybywa, a łączna liczba chorych przekroczyła już 26,5 tysiąca.

Rządową receptą na epidemię koronawirusa miało być zamrożenie gospodarki. Po kilku tygodniach rząd zdecydował się jednak stopniowo luzować obostrzenia. Dziś otwarte są m.in. siłownie, salony fryzjerskie, teatry, baseny i restauracje. Czy w walce z koronawirusem konieczny będzie powrót do wprowadzonych w marcu ograniczeń?

Rząd za szybko odmroził gospodarkę?

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz była pytania w Polsat News o możliwość ponownego zamrożenia gospodarki w związku z rosnącą liczbą zachorowań. Czy rząd zrobi krok w tył w odmrażaniu biznesu?

- Nie ma planów powrotu do ograniczeń, mrożenia gospodarki. Wiemy, że ta liczba zakażeń, kiedy popatrzymy populacyjnie ta całą Polskę, to mamy dwa takie województwa, gdzie jest ich stosunkowo najwięcej. To jest ciągle Mazowsze - tak było zresztą od początku - i drugie miejsce, to jest Śląsk - poinformowała w wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Zobacz także

Minister rozwoju zadeklarowała zatem, że nie będzie ponownego zamrożenia gospodarki. Zaapelowała jednak o stosowanie się do ograniczeń w przestrzeni publicznej i w biznesie. Chodzi o zakrywanie nosa i ust np. w komunikacji miejskiej czy w sklepach oraz o utrzymywanie 2 metrów odległości.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

- Dzisiaj nie ma planów robienia kroku wstecz, mrożenia, jakiegokolwiek powrotu do ograniczeń, które mieliśmy. Zachęcam, apeluję do państwa, abyśmy przestrzegali tych zaleceń, które dwa tygodnie temu wydaliśmy, dotyczących utrzymywania dystansu, używania maseczek w sklepach, w miejscach zamkniętych, dezynfekcji rąk, tam gdzie to jest tylko możliwe – mówiła Emilewicz.

Jak wynika z dobowego raportu Ministerstwa Zdrowia, do tej pory wyzdrowiało już 12 998 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV- 2. W szpitalach z powodu koronawirusa przebywa obecnie 1 881 osób, zaś kwarantanną objętych jest 82 tys. 921 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 19 tys. 703.

Zobacz także

Łączna liczba zakażonych przekroczyła 26 561.

RadioZET.pl/PAP