Zamknij

Gigantyczna podwyżka cen maseczek we Włoszech

24.02.2020 08:40
Koronawirus. Gigantyczna podwyżka cen maseczek we Włoszech
fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

Coraz więcej przypadków koronawirusa we Włoszech znacznie podniosły ceny środków dezynfekcyjnych i maseczek ochronnych. Niektóre produkty w sieci podrożały nawet o 1700 procent.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Alarm we Włoszech wybuchł po tym, gdy na północy w ciągu kilku dni stwierdzono ponad 150 przypadków zachorowań.

Zmarły trzy osoby zakażone groźnym wirusem. Liczba chorych stale rośnie, a w wielu rejonach kraju ludzie zaczęli masowo kupować środki dezynfekujące do rąk i maseczki ochronne. Zaczyna ich brakować w sprzedaży.

Zobacz także

Ogromne podwyżki cen maseczek

Handel nimi kwitnie natomiast w internecie, gdzie popyt na takie artykuły wciąż rośnie - zauważyło konsumenckie stowarzyszenie Codacons. Jego działacze przygotowali zawiadomienie do prokuratury i Gwardii Finansowej w związku z licznymi przypadkami spekulacji w sieci.

- Produkty związane z kryzysem z koronawirusem w tle osiągają astronomiczne ceny - powiedział prezes Codacons Carlo Rienzi, cytowany przez media.

Podał przykład popularnego płynu do dezynfekcji rąk, który w sklepie kosztuje 3 euro. W sieci osiąga zaś w tych dniach cenę ponad 22 euro, co oznacza podwyżkę o 650 proc.

Zobacz także

Jeszcze bardziej zdrożały zwykłe maseczki ochronne. Przed obecnym rozwojem choroby sprzedawane były w cenie 10 eurocentów za sztukę, teraz kosztują prawie 1,80 euro.

Rekordowej sumy 189 euro żądają internetowi sprzedawcy za specjalne maseczki z zaworkiem, reklamowane jako "doskonałe przeciwko koronawirusowi".

- To haniebna spekulacja, której celem jest to, aby wzbogacać się na strachu ludzi - oświadczył prezes organizacji obrony praw konsumentów. We wniosku domaga się zamknięcia stron oferujących produkty po takich zawyżonych cenach.

Polski konsulat w Mediolanie wydał ostrzeżenie dla Polaków przebywających w północnych Włoszech, aby zachowali ostrożność i stosowali się do zaleceń służb.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP