Zamknij

Francja. Będzie rządowe wsparcie dla firm w związku z koronawirusem

05.03.2020 14:47
Koronawirus. Francuskie firmy otrzymają wsparcie od rządu
fot. Shutterstock/OSORIOartist (ilustrracyjne)

Francuskie firmy, które odnotowały straty z powodu panującej epidemii koronawirusa mogą liczyć na rządową pomoc. Ministerstwo gospodarki i finansów chce zagwarantować im pożyczki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Ministerstwo gospodarki i finansów Francji zamierza wesprzeć małe i średnie firmy w tym kraju, które poniosą straty w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa - poinformował szef resortu Bruno Le Maire.

Rząd ma zagwarantować firmom pożyczki gotówkowe. Chodzi o wsparcie dla sektora małych i średnich firm. Te podmioty będą także mogły rozłożyć w czasie płatność podatków i składek na ubezpieczenia społeczne.

Zobacz także

We Francji koronawirus odbije się na działalności firm i obniży wzrost produkcji przynajmniej o 0,1 pkt proc. Bank centralny Francji przygotowuje się do skorygowania w dół prognozy wzrostu gospodarczego, który według wcześniejszych szacunków w 2020 roku miał wynieść 1,1 proc. PKB. Nowa prognoza ma być zaprezentowana 23 marca.

Polska także straci m.in. na załamaniu się łańcucha dostaw przez koronawirusa, co ostatnio potwierdziła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Negatywny wpływ koronawirusa na polską gospodarkę szacujemy wstępnie na ok. 0,2-0,3 proc. PKB – wskazała.  

Zobacz także

Koronawirus w Polsce i na świecie

W środę rano Minister Zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce. Chodzi o mężczyznę, który przebywa dziś w szpitalu w Zielonej Górze. Trafił tam po powrocie z Niemiec. Jak poinformowała na konferencji prasowej dr Dorota Konaszczuk, wojewódzki inspektor sanitarno-epidemiologiczny, mężczyzna zakażony koronawirusem po powrocie z Niemiec miał kontakt z dwoma osobami z rodziny. Zostały one objęte kwarantanną. Wiadomo również, że wrócił do kraju autobusem rejsowym, którym podróżowały osoby z innych części Polski.

Koronawirus pojawił się w ponad 70 krajach na świecie. Wśród krajów europejskich są to m.in.: Francja, Wielka Brytania, Chorwacja czy Czechy. W Europie najwięcej zachorowań zanotowano we Włoszech, gdzie stwierdzono ponad 2 tys. zakażeń i 79 zgonów. Wirus dotarł także do Ameryki Łacińskiej, Stanów Zjednoczonych czy Kanady.

RadioZET.pl/PAP