Zamknij

Zbyt drogie żele antybakteryjne? Francja będzie regulowała ceny

04.03.2020 14:43
Francja reguluje ceny żeli do dezynfekcji
fot. PAP/EPA/ALEXANDER BECHER

Francja wypowiedziała walkę handlowcom, którzy chcieli dorobić się na sprzedaży płynów do dezynfekcji rąk. Epidemia koronawirusa zwiększyła popyt na żele antybakteryjne, a sprzedawcy – ich ceny.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Minister finansów Francji Bruno Le Maire poinformował, że ceny żeli odkażających w tym kraju będą regulowane. W obliczu koronawirusa pojawiły się przypadki nakładania "cen nie do zaakceptowania".

Chcę poinformować, że jeszcze dzisiaj wydamy dekret regulujący ceny żeli odkażających

- powiedział Le Maire w wywiadzie dla telewizji BFM Business

Francuzi mają utrudniony dostęp do środków medycznych tj. maseczki, czy żele. Powodem jest duże zapotrzebowanie w obliczu epidemii koronawirusa. Telewizja BFM TV podała, że ceny tych produktów w sklepach internetowych wzrosły nawet o 800 procent.

Brakuje nie tylko środków medycznych. Francuskie media poinformowały, że z półek sklepowych znikają też produkty o długim terminie ważności tj. makaron czy ryż. Tymczasem na francuskiej giełdzie wzrosły akcje firm produkujących i dystrybuujących żywność i produkty higieniczne oraz leki.

Zobacz także

Panikę związaną z koronawirusem wykorzystują także polscy sprzedawcy. Tu także brakuje żeli antybakteryjnych w sklepach, a w sieci roi się od ofert sprzedaży tych produktów w zawyżonych cenach. Amazon usunął w ciągu ostatnich tygodni ponad milion specyfików chroniących przed koronawirusem– czytamy w serwisie wirtualnemedia.pl. Oferty sprzedaży produktów w zawyżonych cenach blokować ma także Allegro.

Zobacz także

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce. Dr Dorota Konaszczuk, wojewódzki inspektor sanitarno-epidemiologiczny poinformowała, że mężczyzna zakażony koronawirusem po powrocie z Niemiec miał kontakt z dwoma osobami z rodziny. Zostały one objęte kwarantanną. Wiadomo również, że wrócił do kraju autobusem rejsowym, którym podróżowały osoby z innych części Polski.

Sytuacja epidemiologiczna w Europie jest dynamiczna. Najbardziej niespokojnie jest we Włoszech. Pierwsze przypadki zakażenia pojawiły się też m.in. na Ukrainie i w Czechach. 

Zobacz także

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?
Koronawirus - najnowsze informacje
Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia
Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]
Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu
Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl/PAP