Zamknij

Koronawirus. Amerykański Fed obniżył stopy procentowe

03.03.2020 20:20
Koronawirus. Fed zdecydował o obniżce stóp procentowych w USA
fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS, PAP/EPA/BAGUS INDAHONO

Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych. Jak podkreślił szef Fed Jerome Powell, nie da się ocenić długofalowych skutków epidemii koronawirusa dla gospodarki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, który spowodował już na świecie ponad 3 tys. zgonów (głównie w Chinach), wpływa również na światową gospodarkę. 

Stopy procentowe w dół

Po nadzwyczajnym posiedzeniu we wtorek Fed i Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) zdecydował się na obniżkę głównej stopy procentowej o 50 punktów bazowych do 1,00-1,25 proc. Jak podkreśliła telewizja CNN, to pierwsze awaryjne cięcie stóp procentowych od 2008 roku, czyli kryzysu finansowego.

Zobacz także

Fundamenty gospodarki USA pozostają silne. Koronawirus stanowi jednak stale ewoluujące ryzyko dla działalności gospodarczej w USA” - napisano w oświadczeniu Fed.

Decyzja ws. obniżki stóp procentowych była podjęta jednogłośnie.

Rynki już zareagowały na decyzję Rezerwy Federalnej. Dolar osłabiał się we wtorek o 0,18 proc. wobec koszyka walut do 97,19 pkt. Z kolei indeks giełdowy S&P 500 spadł o 1,34 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 1,37 proc., a Nasdaq spadł o 1,13 proc.

Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin powiedział, że popiera decyzję o obniżce spół procentowych. Natomiast prezydent USA Donald Trump domagał się dalszych obniżek stóp procentowych po wtorkowej decyzji Fedu.

Jakie będą skutki koronawirusa dla gospodarki?

W ocenie szefa Fed Jerome Powella "skala i trwałość wpływu epidemii na ogólną kondycję gospodarki USA jest wysoce niepewna, a sytuacja pozostaje płynna".

Zobacz także

Podjęte przez FOMC działania mają na celu wspomożenie gospodarki wobec nowych zagrożeń dla perspektyw wzrostu PKB w USA. (…) Doszliśmy w Komitecie do wniosku, że nadszedł czas, byśmy zaczęli działać w celu wsparcia gospodarki

Jerome Powell

Co więcej - szef Fed zapewnił, że kierowana przez niego instytucja jest "przygotowana do użycia wszystkich narzędzi i odpowiedniego działania w razie konieczności. Powell podał, że w ciągu ostatnich kilku tygodni można było zaobserwować szerokie rozprzestrzenianie się koronawirusa, który zakłócił funkcjonowanie wielu gospodarek na świecie.

Ministrowie finansów państw Grupy G7 oraz przedstawiciele banków centralnych tych państw zapowiedzieli, że są gotowi do podjęcia działań (w tym fiskalnych) w reakcji na rozprzestrzenianie się koronawirusa, by wesprzeć światową gospodarkę.

Powell ocenił, że oświadczenie państw G7 pokazuje koordynację na najwyższych szczeblach decyzyjnych. Dodał, że w przyszłości możliwa będzie dalsza koordynacja działań.

Według Powella obniżka stóp procentowych może wzmocnić zaufanie po stronie gospodarstw domowych i firm, a także zapobiec zacieśnieniu warunków finansowych na rynku.

Polityka monetarna może być skutecznym narzędziem, które wspiera ogólną aktywność gospodarczą. Uważamy, że nasze działania będą stanowić znaczący impuls dla gospodarki

Jerome Powell

Zobacz także

Dodał, że już "dobrze słyszalne są obawy np. przedstawicieli branży turystycznej albo hotelarskiej". - Na razie nie widać wpływu koronawirusa w danych gospodarczych - zapewnił.

Eksperci są sceptyczni

Analitycy nie są do końca przekonaniu czy odpowiedź Fedu poprawi sytuację w gospodarce.

COVID-19

Koronawirusy to grupa wirusów wywołujących infekcje układu oddechowego. U ludzi przeważnie wywołują łagodne infekcje górnych dróg oddechowych, ale mogą też przyczynić się do rozwinięcia śmiertelnie niebezpiecznego zapalenia płuc.

- Myślę, że teraz nadszedł moment prawdy i zobaczymy jak skuteczna jest polityka monetarna w sytuacji kryzysowej. Jakkolwiek uważam, że obniżka stóp procentowych była konieczna, to wątpię by załagodziła sytuację na rynkach - powiedział Scott Minerd, dyrektor ds. inwestycji w Guggenheim Partners.

- Obniżki stóp procentowych nie zatrzymają rozprzestrzeniania się wirusa. Mogą wspomóc ryzykowne aktywa w krótkim okresie, ale są wysoce niedoskonałym rozwiązaniem na zagrożenia związane ze zdrowiem publicznym - komentował z kolei Dan Ivascyn, dyrektor ds. inwestycji w PIMCO.

Fed po raz ostatni obniżył stopy procentowe na posiedzeniu w październiku 2019 r. Amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła wtedy główną stopę procentową o 25 pb do 1,50-1,75 proc. Była to trzecia z rzędu obniżka stóp procentowych.

Wtorkowa decyzja Fedu była pierwszą zmianą stóp procentowych między posiedzeniami od czasu kryzysu finansowego w październiku 2008 r.

Posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 17-18 marca. Po posiedzeniu opublikowane zostaną kwartalne projekcje makroekonomiczne.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP