Zamknij

Koronawirus wpłynie na polską gospodarkę. Jest komentarz Emilewicz

04.03.2020 13:51
Jadwiga Emilewicz o wpływie koronawirusa na gospodarkę
fot. PAP/Tomasz Gzell

Zdaniem Jadwigi Emilewicz, epidemia koronawirusa negatywnie wpłynie na rynki. Ministerstwo Rozwoju oceniło potencjalne straty w gospodarce.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

- Negatywny wpływ koronawirusa na polską gospodarkę szacujemy wstępnie na ok. 0,2-0,3 proc. PKB - wskazała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że resort monitoruje sytuację i jest gotowy do działania.

Polska gospodarka nie jest bezludną wyspą, jest uwarunkowana zmianami globalnymi, tym wszystkim, co dzieje się w różnych miejscach 

- mówiła Emilewicz

Jej zdaniem, jest kilka możliwych prognoz wpływu koronawirusa na gospodarkę w Polsce. Pierwsza z nich zakłada, że „sytuacja kryzysowa zamknie się w obrębie jednego kwartały”. Inna prognoza mówi o dwóch lub trzech kwartałach.   

Zobacz także

Szefowa resortu rozwoju zwróciła uwagę, że nasza gospodarka tylko pośrednio zależna jest od centrów produkcyjnych w źródłach koronawirusa, czyli przede wszystkim w Chinach.

WAŻNE

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Obecnie zakażenia potwierdzono już w ponad 30 krajach.

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce. Dr Dorota Konaszczuk, wojewódzki inspektor sanitarno-epidemiologiczny poinformowała, że mężczyzna zakażony koronawirusem po powrocie z Niemiec miał kontakt z dwoma osobami z rodziny. Zostały one objęte kwarantanną. Wiadomo również, że wrócił do kraju autobusem rejsowym, którym podróżowały osoby z innych części Polski.

Sytuacja epidemiologiczna w Europie jest dynamiczna. Najbardziej niespokojnie jest we Włoszech. Pierwsze przypadki zakażenia pojawiły się też m.in. na Ukrainie i w Czechach. 

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?
Koronawirus - najnowsze informacje
Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia
Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]
Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu
Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl/PAP