Zamknij

O zamknięciu galerii handlowych może zdecydować minister zdrowia

13.03.2020 09:01
Koronawirus. Czy zamkną galerie handlowe?
fot. Mateusz Grochocki/East News (ilustracyjne)

Czy rząd zdecyduje się na zamknięcie galerii handlowych w związku z epidemią koronawirusa? - To są decyzje, które może podejmować minister zdrowia - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz na antenie TVN24.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, którym do tej pory zaraziło się w Polsce 58 osób (w tym jedna osoba zmarła), spowodował większy ruch w sklepach w całej Polsce. Konsumenci masowo zaczęli wykupować środki higieniczne, dezynfekcyjne oraz żywność.

Koronawirus. Czy zostaną zamknięte galerie handlowe?

W internecie pojawiły się nieoficjalne informacje, że podobnie jak szkoły i instytucje kultury, rząd może zdecydować się na zamknięcie galerii handlowych. Do sprawy w piątek na antenie TVN24 odniosła się Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.

Od wczoraj, od czasu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemiologicznego to są takie decyzje, które może podejmować minister zdrowa. Dzisiaj mamy sztab kryzysowy poranny. Sama też jestem adresatem wielu pytań od Polaków w zakresie dużych centrów handlowych

Jadwiga Emilewicz

Zobacz także

Dodała, że rząd nie chciałby sytuacji, w której młodzież, która pozostała w domach i "będzie przez najbliższe dwa tygodnie się umawiać w centrach handlowych w tzw. food cornerach, w miejscach z restauracjami i tam będzie spędzać czas, bo to nie będzie zgodne z tym, co chcielibyśmy osiągnąć".

Minister rozwoju zapewniła jednocześnie, że rząd nie planuje zamykać miast i sklepów spożywczych.

Zobacz także

Na pewno sklepy spożywcze nie zostaną zamknięte

Jadwiga Emilewicz

Zaznaczyła, że restrykcje, które obowiązują w tej chwili, wydają się być wystarczające.

- Dzisiaj (piątek, 13 marca - przyp. red.) rekomendujemy pozostanie w domach. Apelujemy o roztropne działania

Jadwiga Emilewicz

W ostatnich dniach na posiedzeniach rządowego zespołu zapadły decyzje m.in. o zawieszeniu od 12 marca do 25 marca zajęć dydaktycznych w placówkach oświatowych publicznych i niepublicznych, na uczelniach wyższych i uczelniach artystycznych; odwołaniu wszystkich imprez masowych; zawieszeniu działalności instytucji kultury: teatrów, filharmonii, muzeów, kin oraz wsparciu wojska dla antyepidemicznych działań na lotniskach.

W piątek Ministerstwo zdrowa potwierdziło 7 nowych przypadków koronawirusa. Łącznie w Polsce jest ich 58 przypadków, jedna osoba zmarła. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP