Zamknij

KNF ostrzega: nie trzymajcie gotówki w domach

17.03.2020 07:57
Koronawirus. Czy wypłacać pieniądze z banku?
fot. Shutterstock/Natalie magic (ilustracyjne)

Epidemia koronawirusa nie jest powodem do gromadzenia środków w gotówce. Pieniądze są najbezpieczniejsze na rachunkach płatniczych – informuje Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegając jednocześnie przed oszustami.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Komisja Nadzoru Finansowego przestrzega przed falą oszustw, które nasiliły się w ostatnim czasie. Strach przed koronawirusem jest dla nich pretekstem do działania i wyłudzania pieniędzy i danych.

Oszuści wykorzystują epidemię koronawirusa, podejmują różne próby, by wyłudzić pieniądze, nie daj się oszukać, bądź czujny - ostrzega KNF.

KNF apeluje o weryfikowanie każdej informacji i ostrożność przy tzw. „fake newsach”. O przypadkach wyłudzeń przeczytacie m.in. tutaj. Oszuści podszywają się pod ministerstwa, banki, czy dostawców prądu. W fałszywych wiadomościach straszą odcięciem od energii elektrycznej, piszą o rzekomych szczepieniach czy poborze środków z rachunku na rzecz walki z koronawirusem.

Komisja informuje, że należy uważać na podejrzane reklamy w internecie, e-maile, smsy i telefony. Nie należy otwierać linków do nieznanych stron.

Uważaj na propozycję okazyjnego zakupu akcji lub obligacji spółek produkujących sprzęt medyczny, ochronny czy środków czystości 

- przestrzega KNF

Zwraca ponadto uwagę, aby nie podejmować pochopnych decyzji inwestycyjnych w związku z epidemią koronawirusa, nie dać się nabrać na "szybki zysk". "Nie podpisuj dokumentów, których treści do końca nie rozumiesz" - radzi KNF.

Zobacz także

KNF informuje jednocześnie, że epidemia koronawirusa to nie powód do gromadzenia aktywów gotówkowych. Pieniądze, jak zaznacza KNF, najbezpieczniejsze są na koncie bankowym. Posiadanie gotówki wiąże się z ryzykiem jej zgubienia. Z kolei utrata karty nie oznacza straty pieniędzy. Kartę można niemal automatycznie zastrzec w banku i zabezpieczeń środku.  Ponadto, w dobie koronawirusa wskazana jest płatność bezgotówkowa ze względu na ograniczenie ryzyka zachorowań.

Koronawirus w Polsce i na świecie

Według stanu na 16 marca, liczba zakażonych koronawirusem w Polsce to już 177, z czego cztery osoby zmarły. Dynamika rozprzestrzeniania choroby rośnie. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski przewiduje, że w tym tygodniu będziemy mieli czterocyfrową liczbę osób zakażonych koronawirusem.

Zobacz także

Na całym świecie koronawirus doprowadził do ponad 6100 zgonów.  Około 30 procent wszystkich zgonów na świecie wśród osób zakażonych koronawirusem zanotowano we Włoszech, zmarło tam dotychczas 1809 osób.

Najwięcej, bo ponad 50 procent wszystkich ofiar koronawirusa jest w Chinach. Zmarło tam ponad 3200 osób. Po względem śmiertelności na kolejnych miejscach jest Iran i Hiszpania. Tam odnotowano odpowiednio 724 i 297 zgonów.

Zobacz także

 

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje
Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia
Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]
Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu
Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl