Zamknij

Koronawirus. Czy nauczyciele otrzymają pełne wynagrodzenie?

19.03.2020 09:17
Koronawirus. Czy nauczyciele dostaną pełne wynagrodzenie?
fot. Krystian Maj/KPRM

Czy po zamknięciu szkół i przedszkoli nauczyciele nie otrzymają pełnego wynagrodzenia? Do sprawy odniósł się minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Aby zmniejszyć skalę rozprzestrzeniania się koronawirusa, od poniedziałku do 25 marca szkoły i przedszkola w całym kraju są zamknięte. Nauczyciele mają być w gotowości do pracy. MEN zaleca, by prowadzili nauczanie online.

W środowisku pedagogicznym pojawiły się spekulacje, czy nauczyciele otrzymają pełne wynagrodzenie bez względu na zamknięte szkoły. Według innych nieoficjalnych informacji, na przykład podawanych przez "Gazetę Wyborczą" mogą dostać tylko 60 proc. pensji.  

Zobacz także

Czy nauczyciele otrzymają pełną pensję?

Jak tłumaczył w nagraniu opublikowanym na Twitterze minister Piontkowski, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy jeżeli pracownik nie świadczy pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, wówczas należy mu się wynagrodzenie.

Jeżeli pracownik był poza miejscem pracy, nie wykonywał żadnych zadań zleconych przez dyrektora - to dotyczy nauczycieli, ale także pracowników obsługi, administracji - należy mu się wynagrodzenie zasadnicze według stawek miesięcznego zaszeregowania, ponieważ nie wykonywał żadnych czynności i ma tylko i wyłącznie gotowość do pracy

Dariusz Piontkowski

Natomiast jeśli dyrektor zlecił jakiekolwiek obowiązki czy pracownikom administracji, obsługi czy nauczycielom, czyli np. uzupełnienie dokumentacji, pracę zdalną bądź inne czynności: udział w jakiś zajęciach, radzie pedagogicznej, przygotowanie klasopracowni, wówczas należy mu się wynagrodzenie: zarówno wynagrodzenie zasadnicze, dodatek stażowy, także dodatek funkcyjny.

Zobacz także

Nie jest więc prawdą, jak piszą niektóre gazety, że nauczyciel będzie otrzymywał tylko 60 procent wynagrodzenia za czas ograniczenia zajęć w szkołach

Dariusz Piontkowski

Minister dodał, że MEN przygotowuje rozporządzenie, które wprowadzi możliwość realizacji podstaw programowych poprzez nauczanie zdalne.

- Wtedy nauczyciel wykonując swoje obowiązki w sposób zdalny będzie w pełni otrzymywał swoje wynagrodzenie - stwierdził.

We wtorek Piontkowski oświadczył, że wydanie rozporządzenia w sprawie zdalnej nauki to kwestia jednego, dwóch dni i że systematyczne nauczanie na odległość mogłoby się zacząć od przyszłego tygodnia. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP