Zamknij

Czy wymiana opon wiąże się z karami podczas epidemii?

10.04.2020 14:48
Koronawirus. Czy można wymieniać opony podczas epidemii?
fot. Dusan Petkovic/Shutterstock (ilustracyjne)

Czy z powodu wymiany kół z zimowych na letnie trzeba liczyć się z mandatem za złamanie zasad bezpieczeństwa podczas epidemii koronawirusa? Ministerstwo Zdrowia rozwiało wątpliwości kierowców.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Epidemia koronawirusa spowodowała wprowadzenie szeregu ograniczeń. Rząd zakazał zgromadzeń i zalecił pozostanie w domach. Wyjście na zewnątrz powinno wiązać się z załatwieniem tylko najważniejszych spraw, jak dojazd do pracy czy niezbędne zakupy.

Wielu kierowców zastanawiało się, czy wymiana opon w samochodzie może wiązać się z interwencją policji i ukaraniem np. mandatem.

Zobacz także

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO), Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Związek Dealerów Samochodów zaapelowali do rządu o niekaranie kierowców za zmianę opon.

Jak poinformował Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, kierowcy nie muszą obawiać się kar za wymianę opon.

"Na skutek tej interwencji Ministerstwo Zdrowia wydało zgodę na wymianę opon zimowych na letnie przez osoby, które używają samochodów do dojazdów do pracy i zaspokajania bieżących, codziennych potrzeb" – podał SAMAR na swojej stronie internetowej.

Instytut przypomniał, że PZPO przygotował wytyczne dla serwisów oponiarskich, jak postępować, aby zachować bezpieczeństwo w trakcie epidemii.

Ograniczenia przygotowane przez rząd podczas stanu epidemii mają obowiązywać co najmniej do 19 kwietnia. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP