Zamknij

Koronawirus. Czy listonosze dostarczą emerytury i renty w gotówce?

16.03.2020 15:58
Koronawirus. Emerytury i renty będą nadal dostarczane w gotówce
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

Czy w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce emeryci i renciści nie otrzymają swoich świadczeń w gotówce? Zdaniem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka nie ma takiego zagrożenia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, którym do tej pory zaraziło się w Polsce 150 osób (stan na popołudnie 16 marca), spowodował wprowadzenie restrykcji w dostępie do usług publicznych. Podczas stan zagrożenia epidemicznego zamknięte są szkoły, uczelnie wyższe, instytucje kultury, galerie handlowe czy siedziby niektórych banków.

Czy w związku z tym seniorzy, którym listonosze co miesiąc przynoszą w gotówce świadczenia, powinni obawiać się o swoje emerytury i renty? 

Zobacz także

- Wszystkie przesyłki pieniężne: emerytalne i rentowe zostaną doręczone - zapewnił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

Adamczyk podkreślił, że przy dostarczaniu przekazów pieniężnych będą zachowane specjalne procedury bezpieczeństwa. Minister infrastruktury podczas konferencji prasowej w kancelarii premiera podziękował pocztowcom.

Poinformował także, że Poczta Polska realizuje też przesyłki na zlecenie samorządów czy pomocy społecznej.

Zobacz także

Jak podczas epidemii koronawirusa pracuje Poczta Polska?

W poniedziałek Poczta Polska wstrzymała przyjęcia przesyłek do innych krajów.

Poczta skraca również czas pracy placówek w dni robocze do sześciu godzin, przy czym w wybrane dni placówka będzie czynna w godz. 14-20 lub zamiennie przez trzy godziny w sobotę. Także pozostałe placówki czynne dotychczas w soboty będą obsługiwać klientów przez trzy godziny - podano w komunikacie.

Spółka poinformowała, że praca placówek całodobowych także zostaje skrócona. Placówki te będą czynne przez 7 dni w tygodniu od godz. 8:00 do 20:00. Natomiast punkty obsługi klienta w Galeriach Handlowych będą nieczynne - czytamy.

Jak podkreślono, organizacja obsługi klienta w placówkach pocztowych będzie oparta o zasadę, że przy każdym czynnym okienku może przebywać jedna osoba.

Poinformowano, że płyny dezynfekcyjne i rękawiczki oraz dodatkowe środki dla pracowników Poczty Polskiej zostały już kupione, w weekend trwa ich dystrybucja, aby środki te najpóźniej w poniedziałek trafiły do wszystkich pracowników mających kontakt z klientami.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP