Zamknij

Polacy przestali bać się koronakryzysu? GUS: nastroje poprawiły się

22.07.2020 11:33
Koronawirus. Coraz mniej Polaków obawia się utraty pracy i niższych pensji
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Coraz mniej osób obawia się, że kryzys wywołany pandemią koronawirusa uszczupli ich domowe budżety, optymizm widać też na rynku pracy – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Obawy o niższe pensje i utratę pracy to już przeszłość. Wraz z poprawą sytuacji na rynku maleją też obawy Polaków o negatywny wpływ koronakryzysu na finanse osobiste.

Główny Urząd Statystyczny podał, że w ciągu miesiąca spadła liczba ankietowanych, którzy twierdzą, że sytuacja epidemiologiczna stanowi zagrożenie dla gospodarki.

Koronakryzys a finanse Polaków. GUS: nastroje coraz lepsze

Ponad połowa, bo 52 procent ankietowanych Polaków uważa, że obecna sytuacja epidemiologiczna stanowi duże zagrożenie dla gospodarki w Polsce. To jednak o 8,5 proc. mniejsza liczba niż jeszcze miesiąc temu.

Zobacz także

Wraz z kolejnymi danymi GUS o poprawie na rynku pracy, wzroście pensji i mniejszą w skali miesiąca liczbą bezrobotnych rośnie optymizm  Polaków. Jedynie 6,5 proc. pracujących Polaków obawia się utraty pracy lub zaprzestania prowadzenia własnej działalności.

Zobacz także

W przypadku wariantów odpowiedzi „możliwe” i „raczej nie” odsetek odpowiedzi wynosił odpowiednio 20,0 proc. oraz 31,4 proc. Odsetek osób pracujących, które nie mają obaw, wynosi 40,6 proc.

Koronakryzys a finanse osobiste Polaków
fot. GUS

Jedynie 14,7 proc. ankietowanych wskazało, że koronakryzys stanowi duże zagrożenie dla ich osobistej sytuacji finansowej. Przeciętne zagrożenie odczuwa 45,3 proc. odpowiadających na pytania dotyczące koniunktury konsumenckiej. Małe zagrożenie deklaruje 27,8 proc., natomiast brak zagrożenia stwierdziło 12,2 proc. respondentów.

RadioZET.pl/GUS