Zamknij

Co z wypłatą 13. i 14. emerytury? Wiceminister rodziny komentuje

24.03.2020 08:45
Koronawirus. Co dalej z wypłatą 13. i 14. emerytury?
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Emeryci i renciści obawiają się o wypłatę 13. i 14. emerytury, obiecanej przez rządu PiS-u. Do sprawy odniósł się w rozmowie z "Super Expressem" Stanisław Szwed, wiceminister rodziny.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Dodatkowe emerytury to jeden z głównych punktów programu partii rządzącej podczas ostatnich kampanii wyborczych. Zgodnie z uchwaloną w tym roku ustawą, w kwietniu większość seniorów otrzyma 13. emeryturę w wysokości 1200 zł brutto (ok. 981 zł na rękę). 

Ponadto przygotowano już projekt ustawy w sprawie 14. emerytury, która planowo mała być wypłacona pod koniec 2021 roku. 

Zobacz także

Koronawirus. Co z wypłatą 13. emerytury?

Spodziewane świadczenia stanęły pod znakiem zapytania w związku z epidemią koronawirusa. - Mamy jednak nadzieję, że trzynastki emeryci dostaną, a czternastki w przyszłym roku też nie będą zagrożone - powiedziała Elżbieta Ostrowska, szefowa Związku Emerytów i Rencistów, w rozmowie z "Super Expressem".

Warto podkreślić, że tegoroczny koszt wypłaty 13. emerytury to prawie 12 mld zł. Z kolei 14. emerytura zaplanowana w przyszłym roku to kolejne prawie 11 mld zł. 

Tymczasem w ramach tarczy antykryzysowej rząd Mateusza Morawieckiego zapowiedział pomoc o wartości 212 mld zł. 

Zobacz także

W rozmowie z "Super Expressem" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed zapewnił, że dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów nie są zagrożone. 

Chcę powiedzieć jasno i dobitnie, że seniorzy otrzymają 1200 złotych brutto trzynastej emerytury już w kwietniu, a czternaste emerytury będą z kolei wypłacane na jesieni przyszłego roku. Wszystkie świadczenie dla emerytów będą wypłacane na czas

Stanisław Szwed

13. emerytura. Kiedy wypłata?

Tegoroczne dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów będą wypłacane zgodnie z harmonogramem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jak podał dziennik "Fakt", przelewy z 13. emeryturami zaplanowano 1, 3, 6, 10, 15, 20, 25 i 30 kwietnia 2020 roku. 

Zdaniem gazety do Świąt Wielkanocnych (12-13 kwietnia) połowa seniorów uprawnionych do dodatkowego świadczenia powinno otrzymać pieniądze. Reszta otrzyma świadczenia po Świętach. W 2020 roku 13. emerytura zostanie wypłacona w sumie dla ok. 9,8 mln świadczeniobiorców, w tym dla blisko 285 tys. rencistów socjalnych.

Zobacz także

RadioZET.pl/Super Express/Fakt