Zamknij

Dezynfekcja banknotów z powodu koronawirusa

16.02.2020 15:58
Koronawirus. Chiny dezynfekują i wymieniają banknoty
fot. Hao Yuan/Xinhua News/East News (ilustracyjne)

Chińskie banki rozpoczęły akcję dezynfekcji i wymiany banknotów. To ma pomoc w walce z koronawirusem, który tylko w Państwie Środka spowodował śmierć ponad 1500 osób.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus COVID-19, którego epidemia wybuchła w Chinach, nadal jest ogromnym zagrożeniem. Przede wszystkim w Państwie Środka, gdzie śmiercionośną chorobę zanotowano we wszystkich prowincjach, a liczba zakażonych przetoczyła 50 tys.

Dla zminimalizowania ryzyka zakażenia chińskie banki dezynfekują banknoty - podał brytyjski "The Guardian".

Zobacz także

W tym celu używany jest ultrafioletowe światło oraz wysokie temperatury, które mają oczyścić juany. Następnie wyczyszczone banknoty są izolowane od tygodnia do dwóch tygodni, zanim znów trafią do obiegu.

Banknoty to jedne z przedmiotów codziennego użytku, na których zbiera się najwięcej bakterii i zarazków. 

Fan Yifei, zastępca prezesa chińskiego banku centralnego, powiedział w sobotę, że banki zostały wezwane do dostarczania klientom nowych banknotów juanów, gdy tylko będzie to możliwe.

Dodał, że bank centralny zdecydował się na "nadzwyczajną emisję" banknotów o wartości 4 miliardów juanów dla prowincji Hubei, gdzie zanotowano pierwsze przypadki zarażenia koronawirusem COVID-19.

Zobacz także

Wielka dezynfekcja

KORONAWIRUS

Pierwsze objawy koronawirusa początkowo wcale nie muszą być podobne do objawów grypy. Naukowcy zaobserwowali przypadki, w których objawy wiązały się z układem pokarmowym, nerwowym, a nawet narządem wzroku.

Czy te działania będą miały realny wpływ na powstrzymanie wirusa?

Według brytyjskiej gazety z roku na rok spada liczba Chińczyków korzystających z gotówki. Rezygnują z niej na rzecz płatności mobilnych. W 2017 roku w sondażu Ipsos prawie trzy czwarte Chińczyków podkreśliło, że mogą przetrwać cały miesiąc bez użycia więcej niż 100 juanów w gotówce.

"The Guardian" podkreślił, że z powodu koronawirusa w Chinach prowadzona jest powszechna dezynfekcja. Kierowców aplikacji Didi (chińska wersja Ubera) zachęca się do codziennej dezynfekcji samochodów. W aptekach w całym kraju wykupiono środki chemiczne oraz maski chirurgiczne.  

Zobacz także

RadioZET.pl/The Guardian