Zamknij

Koronawirus trzęsie gospodarką. Paliwa coraz tańsze

03.02.2020 14:29
Koronawirus. Ceny benzyny w dół. Rynek ropy reaguje na epidemię
fot. Shutterstock/eakkachai halang (ilustracyjne)

Ceny na stacjach paliw w Polsce są coraz niższe. Powód? Tańsza ropa ze względu ma malejący popyt na paliwa lotnicze po zawieszeniu kursów do Chin.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Koronawirus w Chinach nie pozostał bez wpływu na rynek ropy naftowej.  Na światowych rynkach maleje popyt na paliwa lotnicze. Po tym jak kolejne linie zawieszają loty do Chin, nieoczekiwanie zwiększają się zapasy ropy naftowej. A przez to ropa tanieje, a wraz z nią paliwa na polskich stacjach.

Analitycy rynku paliw z BM Reflex wskazują, że ceny ropy Brent spadły do poziomu najniższego od sierpnia 2019 roku i jednocześnie są niższe niż na początku miesiąca o blisko 9 USD/bbl.

Zobacz także

Jak dodają, za nami trzeci z rzędu tydzień obniżek cen paliw na krajowych stacjach. 

Spadki na rynku ropy naftowej są efektem nieoczekiwanego wzrostu zapasów ropy w USA i informacji o zawieszeniu przez kolejne linie lotów do Chin, co oznacza, że obawy o spadek popytu na paliwa lotnicze materializują się. Ceny ropy naftowej Brent pozostają w rejonie 58,80 USD/bbl 

– czytamy w komentarzu BM Reflex.

Zwiększone zapasy ropy naftowej powodują obniżkę jej ceny. Mniej zapłacimy zarówno na paliwa na stacjach, jak i na rynku hurtowym.

Zobacz także

Eksperci informują, że wpływ spadku cen ropy na rynek krajowy mógłby być większy, gdyby nie osłabienie złotego wobec dolara. „Ale i tak możemy mieć powody do zadowolenia” – czytamy w komentarzu.

Za litr benzyny bezołowiowej 95 zapłacimy 4,93 zł, litr benzyny bezołowiowej 98  kosztuje 5,26 zł, a litr oleju napędowego – 5,15 zł i autogazu- 2,35 zł. Ceny benzyny 95 wzrosły w skali roku o 14gr na litrze a benzyny 98 o- 15 gr.

Zobacz także

KORONAWIRUS

Epidemia koronawirusa wybuchła w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w czwartek po spotkaniu komitetu kryzysowego, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi obecnie zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Według definicji WHO, międzynarodowy stan zagrożenia wymaga skoordynowanych działań międzynarodowych, m.in. dotyczących informowania o przypadkach zakażenia.

Analitycy prognozują jednak dalsze spadki cen na rynku. W większym stopniu może to dotyczyć oleju napędowego niż benzyn, a obniżki mogą wynieść średnio około 3 – 5 groszy na litrze. 

Do 9 lutego 2020 roku odwołano loty Lufthansy, Swiss i Austrian Airlines do i z Chin kontynentalnych. Linie te będą jednak latać do Hongkongu. O odwołaniu połączeń do 9 lutego poinformowały też skandynawskie linie lotnicze SAS i polski LOT.

Również linie lotnicze Air France ogłosiły w czwartek, że w związku z epidemią koronawirusa do 9 lutego wstrzymują wszystkie zaplanowane loty do i z Chin kontynentalnych.  Kursy zawiesiły też linie British Airways, Turkish Airlines i American Airlines.

Zobacz także

RadioZET.pl/BM Reflex