Zamknij

Koronawirus. Bill i Melinda Gatesowie przekazali 100 mln dolarów

06.02.2020 16:45
Koronawirus. Bill i Melinda Gatesowie przekazali 100 mln dolarów na walkę z epidemią
fot. Xinhua/Xinhua News/East News (ilustracyjne)

Fundacja Billa i Melindy Gatesów zadeklarowała przekazanie 100 mln dolarów na pomoc w opanowaniu epidemii nowego koronawirusa. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podało CNN, w oświadczeniu fundacja założyciela firmy Microsoft planuje przeznaczyć te środki na prace nad szczepionką przeciwko koronawirusowi 2019-nCoV, ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, poprawę jego diagnozy oraz lepsze leczenie pacjentów.

Pieniądze trafią do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom Zakaźnym (CDC), agencje zdrowia publicznego w Chinach oraz podobne organizacje w krajach, gdzie zanotowano największą liczbę zarażonych koronawirusem.

Zobacz także

Małżeństwo Gatesów od lat mocno angażuje się w działalność charytatywną. W 2009 roku ich fundacja współpracowała z władzami Chin w zwalczaniu wzrostu zachorowań na gruźlicę. Przekazała wówczas na ten cel 33 mln dolarów.

Rok później Bill i Melinda Gatesowie przeznaczyli aż 10 mld dolarów na badania nad szczepionkami w ciągu kolejnej dekady. Majątek Billa Gatesa jest obecnie szacowany na 117 mld dolarów.

Koronawirus. Epidemia w Chinach

Na pomoc w zwalczaniu epidemii koronawirusa pieniądze przeznaczył również Jack Ma, założyciel grupy Alibaba (jej częścią jest chiński sklep internetowy AliExpress). Zadeklarował on przekazanie na ten cel 100 mln juanów (ok. 14 mln dolarów). Jego majątek szacowany jest na 5,8 mld dolarów.

Zobacz także

Z kolei szef producenta chińskich smartfonów Xiaomi Lei Jun ogłosił przekazanie 12,7 mln juanów (1,8 mln dolarów) na walkę z nowym koronawirusem w jego rodzinnej prowincji Hubei, gdzie zanotowano pierwsze zachorowania.

Epidemia koronawirusa, która wybuchła w grudniu ubiegłym roku w mieście Wuhan, zabiła w Chinach już 563 osoby. Na całym świecie zanotowano ponad 28 tys. przypadków zakażeń.

Zobacz także

RadioZET.pl/CNN/PAP