Zamknij

Koronawirus. Biedronka i Lidl z premiami dla kasjerów

18.03.2020 07:54
Koronawirus. Biedronka i Lidl wypłacą premie kasjerom
fot. Karol Makurat/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Biedronka i Lidl zapowiedziały dodatkowe premie dla kasjerów, którzy w ostatnich tygodniach pracowali w okresie wzmożonych zakupów Polaków. Ich powodem były obawy przed epidemią koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, którym do tej pory zaraziło się w Polsce 238 osób (stan na poranek 18 marca), uderzył mocno w branżę handlową.

Z jednej strony w ostatnich tygodniach Polacy robili więcej zakupów (co potwierdził choćby panel badawczy Nielsena), ale pojawiły się również obawy o bezpieczeństwo pracowników i klientów marketów i mniejszych placówek.

Jak szaleństwo zakupów wyglądało z punktu widzenia kasjerów?

- W piątek obsłużyłem kilka tysięcy osób. Nie przesadzam. Jak przyszedłem do pracy na 6.30, ludzie już stali pod sklepem. Ludzie wydawali swoje całe oszczędności. Robili zakupy nie za 300, 500 złotych, ale za dwa, trzy tysiące. Kupowali i kupują nadal wszystko: mięso, wędliny, ryby, jajka, chemię - podkreślił Sylwester Kęszczyk, pracownik supermarketu z Mazowieckiego w rozmowie z "Wysokimi Obcasami".

Zobacz także

Biedronka. Premie dla pracowników

Okazuje się, że niektóre sieci handlowe zadeklarowały dodatkowe pieniądze dla pracowników za zmiany podczas epidemii koronawirusa.

Wśród nich znalazła się Biedronka, dla której w całej Polsce pracuje blisko 70 tys. osób. 

"W obecnej sytuacji wzmożonego ruchu klientów, pracownicy Biedronki zatrudnieni w placówkach i centrach dystrybucyjnych mają więcej zadań. W związku z ich zaangażowaniem przyznaliśmy dodatkową premię w wysokości 300 zł za tydzień pracy od 9 do 14 marca wszystkim pracownikom, którzy pracowali w tym tygodniu zgodnie z zaplanowanym grafikiem albo przyszli do pracy ponad obowiązujący ich plan pracy" - przekazało "Wyborczej" biuro prasowe Biedronki.

Dodatkowo, w związku z zamknięciem żłobków, przedszkoli i szkół w trakcie tygodnia, osobom posiadającym dzieci w wieku do lat 14 premia zostanie przyznana, o ile przepracowali minimum jeden dzień w tym okresie

Biuro prasowe Biedronki

Zobacz także

We wtorek sieć Biedronka, która należy do portugalskiej spółki Jeronimo Martins, poinformowała także o dodatkowych środkach bezpieczeństwa w sklepach.

Każda z ponad 3 tys. placówek sieci będzie otwarta dla klientów od godz. 8 do 20. Zmiany będą wdrażane indywidualnie w każdej placówce, nie później jednak niż do 23 marca.

W sklepach Biedronka będą dostępne nawilżane chusteczki Dada przy sklepowych kasach i podajniki z płynem dezynfekującym dla klientów w strefie wejścia. "Ponieważ dostępność środków dezynfekujących jest ograniczona na rynku, podajniki będą wprowadzane do sieci stopniowo" - podała w komunikacie sieć sklepów.

Z kolei kasjerzy mają otrzymać maseczki i rękawiczki podczas pracy z klientami.

Zobacz także

Lidl. Premie dla pracowników

Dodatkowe pieniądze dla pracowników zapowiedział również Lidl.

- W związku z aktualną sytuacją pracownicy otrzymają dodatkowe premie za swoją pracę – wskazała Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska, w rozmowie z "Wyborczą".

Zmiany na czas walki z epidemią koronawirusa zapowiedział również Lidl. 

Sieć zapowiedziała ograniczenie liczby osób w sklepach, nie podając jednak konkretnych liczb. W każdym markecie Lidla mają pojawić się środki do dezynfekcji rąk. Z kolei sieć, która należy do niemieckiej grupy Schwarz, promuje wśród klientów korzystanie z płatności bezgotówkowych i kas samoobsługowych.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza