Zamknij

Koronawirus. Emilewicz: będzie pomoc dla polskich firm

07.03.2020 15:55
Koronawirus. Będzie pomoc dla firm dotkniętych skutkami epidemii
fot. Ministerstwo Rozwoju/Twitter

Ułatwienia dla przedsiębiorców, które mogą wpaść w kłopoty z powodu skutków epidemii koronawirusa, zapowiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Chodzi m.in. o dostarczenie kapitału czy odroczenie pewnych obowiązkowych płatności.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, który na całym świecie spowodował 3,3 tys. zgonów, powoduje coraz większe zagrożenie dla gospodarki. Z powodu mniejszego popytu najbardziej traci branża turystyczna i transportowa. Do tej pory w Polsce zanotowano 6 przypadków zarażenia koronawirusem. 

Koronawirus. Jaka pomoc dla firm?

O obawach wśród polskich przedsiębiorców mówiła podczas spotkania w Londynie minister rozwoju Jadwiga Emlewicz.

Zobacz także

W pierwszej kolejności będziemy się zastanawiać nad usprawnieniem płynności kapitałowej firm, zwłaszcza małych i średnich, bo gdyby się wydarzyła w nich konieczność objęcia kwarantanną wszystkich pracowników, to oznaczałoby bardzo poważne tąpniecie, a w wielu przypadkach mogłoby to grozić nawet upadłością

Jadwiga Emilewicz

- Zatem dostarczenie kapitału czy odroczenie pewnych obowiązkowych płatności wydaje się dobrym rozwiązaniem, pracujemy nad tym m.in. z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, ministerstwem finansów i ZUS-em – dodała Emilewicz.

W jej ocenie sektorem, który w pierwszej kolejności może odczuć największe straty w efekcie epidemii jest branża turystyczna.

Minister rozwoju powiedziała, że w poniedziałek w jej resorcie odbędzie się spotkanie z reprezentantami całej branży – touroperatorami, hotelarzami, przewoźnikami.

Według wstępnych szacunków, z racji tego, że część turystów z Azji czy północnych Włoch nie przyjedzie, szacujemy straty branży na około 400 milionów złotych, ale sytuacja jest dynamiczna i będziemy to aktualizować

Jadwiga Emilewicz

Zobacz także

Emilewicz: przez koronawirusa więcej ludzi będzie grać w gry

Minister zaapelowała jednocześnie, by branże nie wykorzystywały sytuacji związanej z koronawirusem do załatwiania innych spraw, np. by firmy z sektora turystycznego nie uzasadniały tym niepłacenia na fundusz turystyczny, który został powołany do sprowadzania polskich obywateli do kraju w sytuacji, gdy biuro turystyczne bankrutuje.

Emilewicz podkreśliła, że epidemia koronawirusa pokazała negatywne skutki globalizacji i nadmiernego uzależnienia wielu sektorów gospodarki od dostawców z Azji, zatem w dłuższej perspektywie niektóre sektory polskiej gospodarki mogą skorzystać na rozpoczynającej się już w skali całego świata przebudowie łańcuchów dostaw.

Niemiecki przemysł motoryzacyjny już dziś szuka nowych dostawców, a ponieważ Polska jest największym producentem części samochodowych w Europie, to tutaj te pytania padają najczęściej

Jadwiga Emilewicz

COVID-19

Koronawirusy to grupa wirusów wywołujących infekcje układu oddechowego. U ludzi przeważnie wywołują łagodne infekcje górnych dróg oddechowych, ale mogą też przyczynić się do rozwinięcia śmiertelnie niebezpiecznego zapalenia płuc.

Dodała też, że rozmawia też o branży AGD czy dostawach elementów wyposażenia dla branży budowlanej. Jako sektor mający potencjalną szansę rozwoju wskazała też farmaceutykę, gdyż jak mówiła, ministrowie zdrowia państw UE zgadzają się, że uzależnienie od producentów z Chin i Indii jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa i jego odbudowa musi być priorytetem.

Minister wskazywała także, że epidemia koronawirusa powoduje wzrost popytu na niektóre usługi i produkty, co widać np. po ich notowaniach giełdowych.

- Wiemy doskonale, że wszystkie usługi streamingowe, zyskują na wartości, bo coraz więcej jest pracy w skali świata wykonywanej zdalnie, także ze względów bezpieczeństwa, więc zyskują na wartości. Paradoksalnie w związku z telepracą rośnie ilość czasu wolnego, a czego skutkiem jest na przykład wzrost sektora gamingowego – powiedziała Emilewicz, która kilka razy wskazywała, że to jest jeden z najmocniejszych polskich produktów eksportowych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP