Zamknij

Koronawirus. Będą dodatki do pensji dla nauczycieli?

28.10.2020 11:22
Koronawirus. Będą dodatki do pensji dla nauczycieli?
fot. Halfpoint/Shutterstock (ilustracyjne)

Dodatek dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i opiekunów pracujących w przedszkolach, którzy uczą stacjonarnie, domaga się oświatowa "Solidarność". Związkowcy postulują też, aby w razie kwarantanny lub izolacji nauczycielom przysługiwało prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc.

Pandemia koronawirusa w mocny sposób wpłynęła na system edukacji. Od poniedziałku 26 października zajęcia w klasach IV-VIII szkół podstawowych odbywają się zdalnie w całej Polsce. Wcześniej stacjonarne nauczenie odwołano w szkołach średnich oraz na uniwersytetach. 

Zmiany mają obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie, a zniesienie obostrzeń jest uwarunkowane sytuacją epidemiczną w kraju. Jednak liczba nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wciąż nie spada - tylko w środę było ich ponad 18 tys. Związkowcy z oświatowej "Solidarności" zaapelowali do rządu o dodatkową rekompensatę dla tych nauczycieli, którzy wciąż muszą pracować stacjonarnie.

Będą dodatki do pensji nauczycieli?

Oświatowa Solidarność zwraca uwagę, że nauczyciele klas I-III i opiekunowie w przedszkolach podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych nie mogą zachowywać zalecanego dystansu społecznego i są bezpośrednio narażeni na zakażenie SARS-Cov-2. Związek argumentuje, że wobec braków kadrowych oraz obaw o zdrowie i życie, dodatek motywowałby tę grupę pracowników oświaty do pracy w warunkach epidemii.

Zobacz także

- Takie motywacyjne działanie wobec nauczycieli byłoby bardzo potrzebne, bo jeśli nauczyciele pójdą na masowe zwolnienia lekarskie, to nie będzie miał kto uczyć - powiedział szef sekcji oświatowej związku Ryszard Proksa, w rozmowie z PAP.

We wtorek Solidarność przesłała do resortu edukacji i nauki stanowisko w tej sprawie. Nie padła konkretna kwota, ile taki dodatek miałby wynosić. - Oczekujemy, że jakaś propozycja padnie. Chcemy spotkać się z ministrem, bo to on dysponuje informacją, jakiej grupy nauczycieli taki dodatek by dotyczył - stwierdził Proksa.

Oświatowa Solidarność chce też, aby w razie kwarantanny lub izolacji nauczycielom przysługiwało prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc. W tym tygodniu związek ma przesłać do ministerstwa stanowisko w tej sprawie.

Zobacz także

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm ustawą dotyczącą walki z epidemią nie tylko personel medyczny, ale także m.in. funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służba Ochrony Państwa delegowani do pracy przy epidemii będą mieli prawo do 100 proc. uposażenia w przypadku kwarantanny lub izolacji. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapytany podczas wtorkowej konferencji prasowej, czy nauczyciele także będą mieli prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc., odpowiedział, że według niego każdy pracownik oświaty powinien dostawać takie same świadczenia jak inni mieszkańcy naszego kraju.

Zobacz także

- W tej sprawie w dalszym ciągu będą trwały konsultacje i rozwiązania będą dostosowywane do sytuacji, która będzie aktualnie panowała – podkreślił Czarnek.

RadioZET.pl/PAP