Zamknij

Bary i restauracje będą otwarte krócej w strefach czerwonych

29.09.2020 15:16
Bary i restauracje będą otwarte krócej w strefach czerwonych
fot. Pedro Talens/Shutterstock (ilustracyjne)

Nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych. Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił ograniczenia w otwarciu barów i restauracji w obszarach objętych ograniczeniami z powodu zachorowań na COVID-19 i zakażeń koronawirusa.

Pandemia koronawirusa wymusiła wprowadzenie nowych obostrzeń w strefach czerwonych i żółtych, gdzie jest najwięcej zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Najnowsze regulacje w tej sprawie ogłosił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

- W strefie czerwonej pozostaje ograniczenie zgromadzeń do 50 osób. Zaostrzeniu ulegają przepisy dotyczące strefy żółtej i zielonej. Zawęża się możliwość zgromadzeń odpowiednio do 75 i 100 osób – poinformował Niedzielski.

Obostrzenia w strefie czerwonej i żółtej

Dodał, że jeśli chodzi o ograniczenie zgromadzeń oraz wesel, to w strefie zielonej zostanie zredukujemy limit, który do tej pory wynosił 150 osób do 100 osób. W strefie żółtej zgromadzenia będą ograniczone do 75 osób, ze 100 osób obowiązujących obecnie. W strefie czerwonej ten przepis nie ulegnie zmianie i nadal dopuszczone tutaj będą zgromadzenia do 50 osób.

Zobacz także

Ponadto w strefie czerwonej pojawi się zupełnie nowe obostrzenie – ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22. Obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.

Restauracje i bary zamknięte po 22

Wyjaśnił, że ograniczenie w działalności lokali gastronomicznych w strefie czerwonej wynika z tego, że "kończy się sezon i ogródki gastronomiczne są powoli likwidowane". Dodał, że ogródki "zapewniały większy poziom bezpieczeństwa i mniejsze ryzyko transmisji koronawirusa". - Ponieważ imprezy będą się przenosiły do lokali, chcemy, żeby to odbywało się w ograniczonym czasie do godz. 22 – powiedział minister.

Zobacz także

Poinformował też, że resort wprowadzi dodatkowe obostrzenie polegające na rozszerzeniu obowiązku zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu – będzie ono obowiązywało również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.

- W strefie żółtej również na wolnym powietrzu trzeba będzie nosić maseczki. Z całą stanowczością podkreślam, że stosowanie reguły DDM, czyli dezynfekcja, dystans, maseczki, to jest mechanizm społecznej odpowiedzialności, który pozwala bronić się skutecznie przed eskalacją pandemii – podkreślił Niedzielski. - Maseczka jest realnym narzędziem obrony przed koronawirusem w skali ogólnospołecznej – zapewnił.

Strefy żółte i czerwone 

Według informacji z 24 września powiatami w strefie czerwonej są: głubczycki (woj. opolskie) i kartuski (woj. pomorskie). Tydzień temu w strefie czerwonej znalazły się: bytowski (woj. pomorskie), milicki (woj. dolnośląskie) i kluczborski (woj. opolskie).

W strefie żółtej znalazło się 19 powiatów: brzeski (woj. opolskie), suski, limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański (woj. małopolskie), trzebnicki (woj. dolnośląskie), otwocki i przasnyski (woj. mazowieckie), kłobucki (woj. śląskie), Sopot (woj. pomorskie), działdowski i nidzicki (woj. warmińsko-mazurskie), piotrkowski (woj. łódzkie), międzychodzki i gostyński (woj. wielkopolskie), bytowski (woj. pomorskie), milicki (woj. dolnośląskie) i aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie).

10 powiatów objęto też alertem: kluczborski (woj. opolskie), kościerski, pucki, wejherowski, nowodworski i Słupsk (woj. pomorskie), strzyżowski i przeworski (woj. podkarpackie), łęczyński (woj. lubelskie) i jaworski (woj. dolnośląskie).

RadioZET.pl/PAP