Zamknij

Koronawirus. Bahrajn opłaci rachunki mieszkańcom

18.03.2020 09:56
Koronawirus. Bahrajn opłaci rachunki mieszkańców
fot. YASSER AL-ZAYYAT/AFP/East News (ilustracyjne)

Bezprecedensowa decyzja władz Baharajnu. Przez trzy miesiące rząd arabskiego państwa będzie płacił rachunki firm i obywateli kraju za elektryczność i wodę, aby złagodzić ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, którym zaraziło się na całym świecie ponad 179 tys. osób (dane za 17 marca), spowodował problemy z terminowym regulowaniem rachunków w wielu gospodarstwach domowych. W Polsce i innych krajach większość firm odesłała swoje kadry do pracy zdalnej.

Na przeciw mieszkańcom wyszedł rząd Bahrajnu. Od 1 kwietnia będzie on opłacał rachunki za elektryczność i wodę wszystkich obywateli (prawie 1,5 mln osób) przez trzy kolejne miesiące.

Zobacz także

W sumie na wsparcie gospodarki władze państwa w Zatoce Perskiej przeznaczą równowartość 11,39 mld dolarów, co pokryje też koszty podwojenia funduszu płynności i zwiększenia możliwości kredytowych banków, aby mogły one udzielać dodatkowych pożyczek.

Pakiet pomocowy pozwoli też zwolnić firmy turystyczne od podatków na trzy miesiące - również od początku kwietnia.

W poniedziałek w Bahrajnie zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem. Jest to zarazem pierwszy zgon w krajach arabskich w rejonie Zatoki Perskiej. Zmarła 65-letnia obywatelka Bahrajnu, która miała jednocześnie inne problemy zdrowotne.

Zobacz także

Jak dotąd w Bahrajnie odnotowano 214 przypadków zakażenia koronawirusem.

Łącznie w sześciu państwach należących do Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), czyli w Bahrajnie, Arabii Saudyjskiej, Kuwejcie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Omanie i Katarze, stwierdzono do poniedziałku 965 przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej zainfekowanych jest w Katarze - 401 osób.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP