Zamknij

Singapur oferuje 38 tys. zł za urodzenie dziecka w czasie pandemii

12.10.2020 19:30
Koronawirus. 38 tys. zł za urodzenie dziecka w czasie pandemii. Gdzie?
fot. Alina Troeva/Shutterstock (ilustracyjne)

Singapur oferuje jednorazowe świadczenia dla nowo narodzonych dzieci w czasie pandemii. W ten sposób miejscowy rząd zachęca obwateli do powiększania swoich rodzin podczas walki z koronawirusem.

Pandemia koronawirusa mógł spowodować, że część rodzin w Singapurze odłożyła na później plany posiadania dziecka. To spowodowało, że władze miasta-państwa w Azji Południowo-Wschodniej zdecydowały się na finansową zachętę dla obywateli.

Jednorazowe świadczenia mają być wypłacane jako dodatek do obowiązującego już programu, który przewiduje zapomogi w łącznej wysokości nawet 10 tys. dolarów singapurskich (28,4 tys. zł) na każde nowo narodzone dziecko.

Koronawirus wpływa na miliony rodzin

Singapur od dziesięcioleci boryka się z problemem małej liczby urodzin i stara się zachęcić mieszkańców do prokreacji. W 2018 roku współczynnik dzietności wyniósł tam jednak zaledwie 1,14 narodzin na kobietę i był jednym z najniższych na świecie.

Zobacz także

Podobny problem występuje również w niektórych innych krajach Azji. Może on się dodatkowo pogłębić z powodu pandemii i wywołanego przez nią kryzysu gospodarczego – oceniło BBC.

Część krajów regionu mierzy się jednak z odwrotnym problemem. Na Filipinach liczba niechcianych ciąż może wzrosnąć prawie o połowę, do 2,6 mln, jeśli wprowadzone ze względu na pandemię ograniczenia w przemieszczaniu się zostaną utrzymane do końca roku – wynika z prognoz Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych (UNFPA).

Zobacz także

- Te liczby same w sobie są epidemią – oceniła w ubiegłym miesiącu przedstawicielka UNFPA na Filipinach Aimee Santos.

Z ponad 108 milionami mieszkańców Filipiny są drugim krajem Azji Południowo-Wschodniej pod względem liczby ludności. Są również jednym z najbardziej dotkniętych pandemią państw tego regionu.

RadioZET.pl/PAP