Zamknij

Koronawirus. Czy paczki z Chin są bezpieczne?

29.01.2020 18:14
Koronawirus z Chin. Czy paczki z AliExpress są bezpieczne?
fot. Michael Nivelet/Shutterstock (ilustracyjne)

Czy przesyłki z Chin mogą stwarzać możliwość zarażenia się koronawirusem 2019-nCoV? Zdaniem Grzegorza Hudzika, zastępcy Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS), nie ma takiego zagrożenia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Koronawirus 2019-nCoV, którego epidemia najpierw wybuchła w kontynentalnych Chinach, rozprzestrzenia się w kolejnych krajach. Na groźne zapalenie płuc wywoływane przez nowy rodzaj koronawirusa zachorowało już ponad 6 tys. osób tylko w Państwie Środka. Co najmniej 132 osób nie udało się uratować.

Wirus przedostał się też poza granice Chin. Dotychczas ponad 70 przypadków potwierdzono w kilkunastu innych państwach, w tym trzech europejskich - we Francji, Niemczech i Finlandii.

Zobacz także

Przesyłki z Chin są bezpieczne?

Niepokojące informacje na temat koronawirusa wywołały niepokój wśród klientów, którzy kupują w chińskich sklepach internetowych. Serwisy takie jak AliExpress cieszą się w Polsce coraz większą popularnością.

Czy przesyłki z Chin są bezpieczne? Na to pytanie w rozmowie z Money.pl odpowiedział Grzegorz Hudzik - zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS).

Chcę państwa uspokoić. Koronawirusy, nawet ten nowego typu, mają bardzo słabą przeżywalność w środowisku. On żyje zaledwie 2-3 godziny, jeśli jest pozbawiony materiału białkowego. A jeśli jest ten materiał białkowy - śluz wykrztuszony i wykichany z naszych dróg oddechowy - wtedy ma szansę przetrwania do 10 godzin. Po tym czasie nie mając żywiciela - człowieka, który jest w stanie namnożyć wirusy w swoim organizmie - giną

Grzegorz Hudzik

Nadal duże zainteresowanie AliExpress

Pierwsze przypadki zarażenia nowym koronawirusem zanotowano w mieście Wuhan w południowych Chinach w grudniu ubiegłego roku. 

Jak się okazuje, nie zanotowano wyraźnych spadków w polskich transakcjach na chińskich portalach e-commerce. 

Zobacz także

Jak wynika z badania PBI/Gemius, na które powołał się portal WP.pl, wynika, że w styczniu tego roku serwis Aliexpress.com miał w zależności od dnia od 450 do 830 tys. użytkowników z Polski. Natomiast w przypadku aplikacji mobilnej AliExpress z aplikacji mobilnej - tam użytkowników było od 2,7 do aż 3,6 mln.

W styczniu również w Państwie Środka świętowany chiński nowy rok, co mogło opóźnić dostawę produktów na przykład z AliExpress. 

- Na podstawie danych dla platformy AliExpress, gromadzonych od początku stycznia 2020 roku, nie da się stwierdzić istotnych odchyleń w liczbie realnych użytkowników czy odsłon, które dałoby się powiązać z obchodami Chińskiego Nowego Roku lub ostatnim zagrożeniem epidemiologicznym - wskazała Katarzyna Binert, e-commerce manager Gemius, cytowana przez WP.pl.

Co więcej - porównując dane z analogicznym okresem ubiegłego roku, możemy zaobserwować ogólny wzrost liczby internautów odwiedzających ten serwis, co z kolei może być spowodowane rosnącą popularnością zakupów transgranicznych 

Katarzyna Binert

Koronawirus. Dowiedz się więcej o wirusie z Chin:

RadioZET.pl/Money.pl/WP.pl