Zamknij

Koronawirus z Chin powoduje coraz większe straty w gospodarce

28.01.2020 14:23
Koronawirus wpływa na gospodarkę. Koncerny liczą straty
fot. PAP/EPA/STR

Epidemia koronawirusa, która pierwsza wybuchła w Chinach, powoduje niepokój inwestorów. Globalne koncerny odwołują delegacje do Państwa Środka, a firmy np. technologiczne liczą straty z powodu spadku sprzedaży.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Koronawirus, który spowodował śmierć tylko w Chinach 106 osób i wykryto go u ponad 4,5 tysiąca, stwierdzono w co najmniej 13 krajach - nie tylko azjatyckich. 

Koncerny odwołują delegacje w Chinach

Globalne koncerny, m.in. Facebook i LG Electronics, zapowiedziały ograniczenie delegacji do Chin.

Facebook to pierwsza z dużych amerykańskich firm, które ogłosiły oficjalnie zawieszenie wyjazdów zatrudnianych przez siebie osób do Chin. Administracja USA w poniedziałek wystosowała komunikat zalecający Amerykanom "rozważenie" decyzji o podróżach do tego kraju.

Koronawirus - NOWE FAKTY. Jakie objawy? Czy grozi nam epidemia?

Korea Południowa, skąd pochodzi firma LG Electronics, oficjalne ostrzeżenie przed podróżami do Chin wydała w ubiegły wtorek. Samo przedsiębiorstwo poinformowało o nałożeniu na pracowników całkowitego zakazu wyjazdów do tego kraju, a tym, którzy przebywają w ChRL na wyjazdach służbowych, zaleciła możliwie najszybszy powrót do domu.

W Niemczech o wstrzymaniu wyjazdów służbowych do Chin zdecydował koncern Webasto z branży motoryzacyjnej, który w Chinach ma 11 placówek produkcyjnych. Według Reutera infekcję koronawirusem wykryto u jednego z pracowników tej firmy.

Reuters dotarł również do wewnętrznej notatki zarejestrowanego w Wielkiej Brytanii holdingu HSBC. Jak podała agencja, największy bank w Europie wstrzymał podróże do Hong Kongu na dwa tygodnie, a do Chin kontynentalnych - do odwołania. Bank poprosił również pracowników, którzy odwiedzili ostatnio prowincję Hubei, by przez najbliższe 14 dni pozostali w domach.

Według informacji Reutera podobne środki zaradcze miał wdrożyć również amerykański rywal HSBC, Goldman Sachs.

Koronawirus z Chin: naukowcy pracują nad szczepionką

Firmy liczą starty

Ograniczenia podróży do ChRL wprowadzają również linie lotnicze. Przewoźnicy zmieniają rozkłady lotów w związku z rosnącą liczbą krajów wydających ostrzeżenia przed nowym koronawirusem. Odwoływane są loty nie tylko do prowincji Hubei, ale także do innych części Chin kontynentalnych.

Podczas gdy wartość innych aktywów spadają w obliczu epidemii koronawirusa ceny bitcoina i innych kryptowalut idą w górę. W wtorek wycena najpopularniejszego tokena przekroczyła 9,1 tys. USD w największym wyżu do listopada - podała agencja Bloomberga.

Epidemia koronawirusa spowodowała również wzrost zainteresowania oczyszczaczami powietrza.

Technologia fińskiej firmy zabija koronawirusy w powietrzu - napisała gazeta „Helsingin Sanomat” opisując zamówienie na oczyszczacze powietrza, jakie fiński zakład w Mikkeli, w południowo-wschodniej Finlandii, realizuje ekspresowo dla placówek medycznych w ChRL.

- Otrzymaliśmy pilne zamówienie od chińskich państwowych szpitali - potwierdził Aleksi Ahti, dyrektor operacyjny fińskiego przedsiębiorstwa Genano.

Straty z powodu epidemii liczy m.in. branża zegarmistrzowska.

Koronawirus wnika przez oczy. Lekarz: zachorowałem, bo nie nosiłem okularów

Jak podkreśla agencja Bloomberga producenci z branży zegarmistrzowskiej muszą znaleźć nowe rynki, które zniwelują straty notowane w Chinach.

Tamtejszy rynek najprawdopodobniej ucierpi w związku z rozszerzającą się epidemią koronawirusa. Przypadła ona na Święto Wiosny, które jest tradycyjnym okresem wręczania prezentów, w tym zegarków. Szwajcaria wyeksportowała do Chin prawie 50 proc. zegarków w grudniu w związku z przypadającymi w tym roku wcześniej uroczystościami.

Koronawiruus może pokrzyżować plany koncernu Apple, który zwrócił się do podwykonawców o wyprodukowanie w pierwszej połowie 2020 roku 80 mln iPhone'ów.

Na mniejsze wpływy z powodu epidemii koronawirusa może się liczyć branża transportowa i turystyczna.

Departament Stanu USA wezwał Amerykanów, aby w miarę możliwości unikali podróży do Chin z powodu epidemii nowego koronawirusa, i ostrzegł przed jakimikolwiek wyjazdami do prowincji Hubei i jej stolicy, miasta Wuhan, gdzie wybuchła epidemia.

W wydanym w poniedziałek komunikacie Departament Stanu poinformował, że po ogłoszeniu w niedzielę ewakuacji personelu amerykańskiego konsulatu w mieście Wuhan USA mają ograniczone możliwości pomocy medycznej dla przebywających tam Amerykanów. Podkreślił, że w przypadku koniecznej podróży do Chin należy unikać "kontaktów z chorymi", a także ze "zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego".

Dla powstrzymania rozwoju epidemii, chińskie władze praktycznie zamknęły liczący 11 mln mieszkańców Wuhan, uniemożliwiając wyjazd z miasta.

Koronawirus z Chin. Jest nagranie ze szpitala w Wuhan [WIDEO]

Koronawirus - objawy, co to jest?

Koronawirusy to grupa wirusów wywołujących infekcje układu oddechowego. U ludzi przeważnie wywołują łagodne infekcje górnych dróg oddechowych, ale mogą też przyczynić się do rozwinięcia śmiertelnie niebezpiecznego zapalenia płuc.

Lekarze ze szpitala w Wuhan odnotowali przynajmniej kilka nietypowych przypadków koronawirusa. Jako przykład objawu śmiertelnie niebezpiecznego wirusa światowe media podają historię 45-letniego pacjenta który do szpitala zgłosił się z powodu uciążliwej biegunki. Ostatecznie potwierdzono u niego koronawirusa. 

Wśród innych „niestandardowych” objawów lekarze z Chin wymieniają też ból mięśni, zmęczenie, osłabienie apetytu, zapalenie spojówek i zaburzenia psychiczne.

Zapalenie płuc, do którego może prowadzić koronawirus, to zakażenie dolnych dróg oddechowych, któremu towarzyszą: kaszel, duszność, gorączka i charakterystyczne zmiany obrazu radiologicznego płuc. Badaniem potwierdzającym podejrzenie zapalenia płuc jest RTG klatki piersiowej.

Koronawirus 2019-nCoV to nowy podtyp koronawirusów z rodziny SARS i MERS. Warto przypomnieć, że w latach 2002-2003 SARS zabił prawie 800 osób na całym świecie. 

Koronawirus: oszukała system i wydostała się z Wuhan. Teraz ma kłopoty

RadioZET.pl/PAP