Zamknij

Koronawirus. Nawet 40 procent małych i średnich firm odnotuje straty

10.03.2020 07:59
Koronawirus - wpływ na polskie firmy z sektora MSP
fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Blisko 39 proc. polskich małych i średnich firm deklaruje, że epidemia koronawirusa ma negatywny wpływ na ich działalność. Przedsiębiorcy już szykują się na kryzys – wynika z badań.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Co trzecia firma obawia się, że w ciągu trzech najbliższych miesięcy koronawirus może spowodować spadek sprzedaży i brak pracowników - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rzetelnej Firmy, która działa pod patronatem Krajowego Rejestru Długów.

Ankietowani przedsiębiorcy wskazali, że już teraz odczuwają negatywne skutki rosnącej liczby zachorowań na koronawirusa w Europie i na świecie. 37,5 procent z nich przyznało, że z tego powodu musi podnieść koszty prowadzenia działalności. W co trzeciej firmie widoczny był spadek sprzedaży i produkcji, a 27,5 proc. badanych mówiło o zmniejszeniu płynności finansowej.

Zobacz także

Firmy obawiają się nie tylko spadków sprzedaży, ale też braków kadrowych i podwyższenia kosztów prowadzenia biznesu. Koronawirus nie pozostanie też bez wpływu na inwestycje.

KORONAWIRUS

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 roku na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Przedsiębiorcy byli też pytani o to, ile byliby w stanie przetrwać bez bankructwa gdyby epidemia koronawirusa rozwinęła się. 11 procent małych i średnich firm stwierdziło, że byłoby w stanie funkcjonować maksymalnie przez miesiąc. 19 procent firm mogłoby pracować do trzech miesięcy, a 24 procent - do pół roku. Z kolei 26 procent ankietowanych wskazało, że ich firma przetrwałaby rok i dłużej.

- Producenci czekają na komponenty z Chin. Kierowcy obawiają się jeździć za granicę. Turyści odwołują wycieczki. Ale widać też, że firmy zabezpieczają się przed negatywnymi skutkami ewentualnej epidemii – mówił ekspert Rzetelnej Firmy Andrzej Kulik

Pracodawcy wysyłają pracowników na tzw. telepracę, a w firmach wprowadzają dodatkowe środki bezpieczeństwa i uruchamiają nowe procedury dotyczące higieny.

Zobacz także

Tymczasem Ministerstwo Rozwoju zadeklarowało, że przedstawi pakiet wsparcia dla firm dotkniętych koronawirusem. Na wtorkowym posiedzeniu rządu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawi możliwe rozwiązania m.in. dla branży turystycznej. Szacuje się, że do tej pory odwołano nawet 70 procent rezerwacji w hotelach i pensjonatach, co wiąże się nawet z milionowymi stratami firm. Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy oszacował, że w tej chwili straty dla całej gospodarki mogły przekroczyć nawet miliard złotych.

Koronawirus w Polsce i na świecie

W Polsce odnotowano 17 przypadków koronawirusa. W całej Europie zmarło 396 osób, a laboratoryjnie potwierdzono ponad 11 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem.

Zobacz także

Jak podała Światowa Organizacja Zdrowia, wirus, który rozprzestrzenił się na ponad 100 krajów, zabił dotąd ponad 3,8 tys. osób na całym świecie, w zdecydowanej większości w Chinach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia na świecie wzrosła do ok. 110 tysięcy.

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje
Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia
Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]
Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu
Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl/PAP