Zamknij

Koronawirus. Spłata kredytów będzie zawieszona na kilka miesięcy

12.03.2020 12:47
Prezydent: spłata kredytów będzie zawieszona na kilka miesięcy
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

- Zwróciłem się z prośbą do przedstawicieli sektora finansowego o stworzenie warunków do zawieszenia spłacania kredytów na okres co najmniej kilku miesięcy - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z przedstawicielami sektora bankowego w sprawie skutków epidemii koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku 

Koronawirus, którym w Polsce do tej pory zaraziło się 47 osób (stan na południe 12 marca) i jedna pacjentka zmarła, spowodował ogromne starty w gospodarce, w tym skierowanie wielu pracowników do domów na kilka tygodni.

Prezydent o zawieszeniu spłaty kredytów

W sprawie złagodzenia skutków epidemii koronawirusa, w czwartek prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami sektora bankowego i regulatorów rynku finansowego w Polsce.

Zobacz także

- Ważne jest to, aby każdy klient mógł z własnej woli zawiesić spłacanie kredytu na kilka miesięcy; są propozycje na czas od 3 do 6 miesięcy - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z przedstawicielami instytucji finansowych.

Prezydent powiedział, że ważne jest to, aby każdy klient "w łatwy sposób, dostępny dla każdego, mógł z własnej woli zawiesić spłacanie kredytu na kilka miesięcy".

Tu propozycje były różne - od 3 do 6 miesięcy

Andrzej Duda

Jak dodał, "formuła będzie dobrowolna dla sektora bankowego". - Poprosiłem, żeby ta formuła została wypracowana do poniedziałku; tak żeby kolejne banki mogły do tego przystąpić - podkreślił.

Należy wyciągnąć rękę do klientów w sposób ponadstandardowy, i pomóc wszystkich tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji

Andrzej Duda

- Widzę bardzo dużą wolę wyciągnięcia ręki do potrzebujących klientów ze strony prezesów banków - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z przedstawicielami instytucji finansowych.

Zobacz także

Zdalne zawieszenie spłacania kredytu

Prezydent poinformował, że rozmowy dotyczyły sytuacji w sektorze bankowym i w jaki sposób sektor bankowy może zabezpieczyć dodatkowo interesy swoich klientów i stworzyć dla nich dodatkowe zabezpieczenia oraz dodatkowe formy dobrego współdziałania.

Zobacz także

Cieszę się z tego, że w sposób aktywny wszyscy wzięli udział w tym spotkaniu, ale najważniejsze dla mnie jest to, że widzę bardzo dużą wolę wyciągnięcia ręki do potrzebujących klientów ze strony prezesów banków, ze strony sektora bankowego, za co jestem ogromnie wdzięczny, że taką odpowiedzialną postawę dzisiaj zaprezentowali

Andrzej Duda

Zdaniem prezydenta "każdy kto jest w takiej sytuacji, że to spłacanie kredytu jest dla niego problemem, mógł zwrócić się do swojej instytucji finansowej, do swojego banku, kredytodawcy, o to żeby bez konsekwencji mógł tego kredytu przez kilka miesięcy nie spłacać".

Zobacz także

Podkreślił, że forma zgłoszenia zawieszenia spłaty musi być łatwa.

Żeby nie trzeba było składać całego szeregu jakichś zaświadczeń, dokumentów, żeby w ogóle nie trzeba było iść do banku tylko żeby można to było załatwić w sposób zdalny, czy to poprzez internet, czy przez telefon, czy w jakiejkolwiek innej formie, którą banki zdecydowałby się zastosować

Andrzej Duda

Prezes NBP: nie będzie recesji

W związku z epidemią koronawirusa nastąpi pewne spowolnienie wzrostu gospodarczego, ale nie ma mowy o recesji - oświadczył w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. Jak zapewnił, polski "system bakowy jest stabilny, bezpieczny, należy do najlepszych".

Pomysł pana prezydenta w tej trudnej sytuacji polega na tym, że banki robią gest ponadstandardowy wobec kredytobiorców (...) a system regulacyjny dokonuje pewnych zmian regulacji, które pozwalają bankom lepiej oddychać i znoszą pewne ciężary i wymagania w stosunku do banków

Adam Glapiński

Zaznaczył, że konkretne propozycje i ich parametryzacja ma zostać do poniedziałku zakończona. Jak relacjonował, wszyscy uczestnicy spotkania wypowiadali się w tym samym duchu, nie było głosów przeciwnych.

Glapiński oświadczył, że w związku z epidemią koronawirusa sytuacja gospodarcza według ocen NBP "trochę się pogorszy".

Zobacz także

Ale to nie jest jakaś sytuacja katastrofalna. Jeśli chodzi o oceny Narodowego Banku Polskiego to zakładając nawet negatywne scenariusze nastąpi pewne spowolnienie wzrostu gospodarczego, ale nie ma mowy o recesji, jak w niektórych krajach zachodniej Europy i damy sobie oczywiście z tym radę

Adam Glapiński

Zapewnił, że polski "system bankowy jest stabilny, bezpieczny, należy do najlepszych".

Banki są kapitałowo wyposażone także na najwyższym poziomie, (...) ale oczywiście nastąpi pewne pogorszenie sytuacji finansowej, w związku tym, że trzeba będzie pomagać przedsiębiorstwom, które napotkają trudności z tej racji, że pracownicy będą się mogli udać na kwarantannę

Adam Glapiński

RadioZET.pl/PAP