Zamknij

Koronawirus. Rosja z zakazem wywozu środków higienicznych za granicę

04.03.2020 08:42
Koronawirus w Polsce. Rosja wprowadziła zakaz wywozu środków higienicznych za granicę
fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Zakaz wywożenia za granicę maseczek medycznych, wat, gazy, jednorazowych kombinezonów ochronnych i niektórych innych środków ochrony wprowadziły władze Rosji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, którego pierwsze przypadki zanotowano w Chinach w grudniu 2019 roku, spowodował już ponad 90 tys. zakażeń i ponad 3 tys. ofiar. 

W walce ze wzrostem zakażeń rząd rosyjski wprowadził zakaz dotyczący wywożenia za granicę środków dezynfekcyjnych. Zakaz nie dotyczy wyrobów stosowanych do użytku osobistego i będzie obowiązywał do 1 czerwca tego roku.

Zobacz także

Na liście towarów, których wywożenie jest teraz zabronione, są też bandaże, niektóre środki dezynfekujące i przeciwwirusowe, okulary ochronne, foliowe ochraniacze na buty i kombinezony ochrony przeciwchemicznej.

Rozporządzenie przyjęto w związku z epidemią koronawirusa na świecie, w celu zapobieżenia deficytowi tych towarów.

Zakaz nie obejmuje pomocy humanitarnej. Rosja informowała już o takiej pomocy udzielonej w lutym Chinom. Jak zapowiadano, miały być to m.in. 2 mln jednorazowych maseczek medycznych.

Zobacz także

Koronawirus w Polsce

KORONAWIRUS

Pierwsze objawy koronawirusa początkowo wcale nie muszą być podobne do objawów grypy. Naukowcy zaobserwowali przypadki, w których objawy wiązały się z układem pokarmowym, nerwowym, a nawet narządem wzroku.

W Rosji nie wykryto nowych przypadków koronawirusa - poinformował w środę urząd Rospotriebnadzor, odpowiedzialny za kwestie sanitarne. Oficjalnie zarejestrowanych przypadków było dotąd sześć.

Dwoje obywateli Chin już wyzdrowiało, w szpitalu w Kazaniu przebywa troje obywateli Rosji, którzy byli pasażerami wycieczkowca Diamond Princess, który zacumował w japońskiej Jokohamie. Szóstym zakażonym jest mieszkaniec Moskwy, który wrócił z Włoch i znajduje się w szpitalu zakaźnym w Moskwie.

W środę potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Polsce. Chodzi o pacjenta z woj. lubuskiego, który jest hospitalizowany w Zielonej Górze.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP