Zamknij

Koronawirus. Emilewicz: ustawa o pomocy dla firm od 1 kwietnia

12.03.2020 11:24
Koronawirus w Polsce. Jaka pomoc dla firm?
fot. Radio ZET

Odroczenie płatności składek i podatków oraz kredyty i pomoc publiczna dla firm - to główne założenia tzw. ustawy osłonowej dla przedsiębiorców w związku z epidemią koronariwusa. O jej szczegółach w Gościu Radia ZET mówiła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, którym do tej pory w Polsce zaraziło się 47 osób (stan na przedpołudnie 12 marca), powoduje coraz większe straty dla polskich firm. 

Kilka dni temu wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy szacował, że starty gospodarki z powodu epidemii wyniosły już ponad 1 mld zł. Ponadto rząd podjął decyzję w środę o zamknięciu szkół, uniwersytetów i instytucji kultury. Ponadto coraz więcej firm kieruje swoje kadry do pracy zdalnej, zamykają zakłady biura. 

Zobacz także

Koronawirus. Odroczenie podatków

W Gościu Radia ZET minister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała o szczegółach ustawy osłonowej dla polskich przedsiębiorców.

- Pracujemy nad nią od piątku ubiegłego tygodnia (...) Będą to trzy filary. Po pierwsze te dotyczące odroczenia spłaty niezbędnych należności, po drugie poprawa płynności i po trzecie utrzymanie pracowników na rynku pracy - tłumaczyła.

Resort rozwoju planuje przede wszystkim pójście na rękę płatnikom PIT, CIT, ZUS i VAT. Ustawa przewiduje rozłożenie i odroczenie tych płatności nawet na czas nieokreślony.

W ustawie zaproponujemy jej obowiązywanie do końca tego roku ze skutkami możliwymi obowiązującymi przez kolejne dwa lata

Jadwiga Emilewicz

W rezultacie - po przyjęciu ustawy do końca 2020 roku nie trzeba się martwić zaległymi składkami i podatkami. Ponadto pojawi się możliwość ich uregulowania przez kolejne dwa lata.

Zobacz także

Koronawirus. Kredyty dla firm

Kolejnym pomysłem rządu jest zwiększenie pomocy de minimis - czyli wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorców z finansów publicznych. Obecnie wartość takiej pomocy można skorzystać do 200 tys. euro oraz do 60 proc. wartości kredytu. 

Zwiększamy limit z 200 tysięcy do 500 tysięcy euro i do 80 procent wartości

Jadwiga Emilewicz

Minister rozwoju poinformowała, że plan zwiększenia pomocy publicznej dla polskich firm został już przesłany do Komisji Europejskiej i czeka na zielone światło ze strony Margrethe Vestager, wiceszefowej KE.

Gwarantem pomocy publicznej, którą mają oferować wszystkie banki, jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

BGK na instrument de minimis ma 10 miliardów złotych

Jadwiga Emilewicz

Zobacz także

Koronawirus. Pieniądze na pensje pracowników

Trzecim filarem ustawy osłonowej będzie pomoc w utrzymaniu kadr w zakładach pracy.

- Mamy Fundusz Świadczeń Gwarantowanych (ponad 1 mld zł - przyp. red.) i Fundusz Pracy (ponad 500 mln zł - przyp. red.). Jak będzie potrzeba będziemy go zasilać większymi środkami - zapewniła Emilewicz.

Posłuchaj podcastu

Oba fundusze będą dostępne dla przedsiębiorstw, które zanotowały co najmniej 15 proc. spadek w obrotach w ciągu ostatnich trzech miesięcy - czyli w praktyce od początku 2020 roku. 

Z tego funduszu będą mogły skorzystać przedsiębiorstwa, które znajdują się w trudnościach – spadek o 15 proc. obrotów w minionych trzech miesiącach, od 1 stycznia.

Zobacz także

Nie chcemy mieć "pasażerów na gapę", czyli firm, które mają od 2-3 lat kłopoty i teraz korzystają z koronawirusa

Jadwiga Emilewicz

Pomoc publiczna z obu funduszy ma trafić np. na pensje dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub samozatrudnionych, którzy zostali wyłączeni z normalnego grafiku z powodu epidemii koronawirusa.

Kiedy ustawa może wejść w życie?

Chcemy, aby ustawa weszła w życie od 1 kwietnia, ponieważ w tej ustawie chcemy zmieścić inne dodatkowe elementy, które będą obowiązywać od 1 kwietnia na przykład JPK_VAT przesunięty na 1 lipca czy przesunięcie sugar tax - podatku cykrowego - zapowiedzianego przez ministra zdrowia do końca tego roku

Jadwiga Emilewicz

Projekt ustawy mają rozpatrywać posłowie na posiedzeniu Sejmu 25 marca.

Zobacz także

RadioZET.pl