Zamknij

Koronawirus. Jak zachować ostrożność podczas zakupów?

10.03.2020 17:27
Koronawirus w Polsce. Jak zachować ostrożność? Lepiej zrezygnować z gotówki
fot. PAP/EPA/MALTON DIBRA

Resort rozwoju wydał zalecenia dla klientów i pracowników obiektów handlowych w związku z zachorowaniami na koronawirusa. Ministerstwo radzi m.in. korzystanie z płatności bezgotówkowych, zachowanie bezpiecznej odległości czy częste mycie rąk.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirusem w Polsce zaraziło się już 20 osób. Premier Mateusz Morawiecki we wtorek ogłosił odwołanie imprez masowych w całej Polsce w związku ze wzrostem zachorowań.  

Ministerstwo Rozwoju oraz Główny Inspektor Sanitarny (GIS) wydały zalecenia dla klientów sklepów i galerii handlowych.

Zobacz także

Koronawirus. Lepiej zrezygnować z gotówki

Instytucje publiczne radzą, aby w obiektach handlowych zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra). Placówki handlowe powinny promować płatności bezgotówkowe oraz umieszczać dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach i regularnie je napełniać.

Pracownicy sklepów powinni regularnie i dokładne myć ręce wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu (min. 60 procent).

Przedstawiciele placówek handlowych powinni także upewnić się, że klienci i pracownicy mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą; muszą też wywiesić w widocznym miejscu informacje, jak to robić skutecznie. Zaleca również, aby podczas wizyt w placówkach handlowych NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu.

Zobacz także

Nie zaleca się też noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe. "Maseczki powinny nosić osoby chore, osoby opiekujące się chorymi oraz personel medyczny pracujący z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem" - wyjaśniono we wtorkowym komunikacie.

Resort przypomina, że podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, a potem jak najszybciej wyrzucić ją do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody, lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60 proc.).

Powinno się też zwracać uwagę współpracownikom i klientom, aby nie kasłali i nie kichali w kierunku innych osób czy na produkty spożywcze.

Handlowcy powinni też czyścić kasy samoobsługowe, blaty, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury, terminale płatnicze), a także wózki i koszyki; muszą być one regularnie wycierane środkiem dezynfekującym lub przecierane wodą z detergentem. Regularnie i starannie sprzątane, z użyciem wody z detergentem, powinny też być toalety czy pomieszczenia wspólne. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP