Zamknij

Koronawirus już wpłynął na warszawską giełdę. Spółki notują spadki

04.03.2020 11:08
Giełda reaguje na koronawirusa
fot. Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski (ilustracyjne)

Giełda reaguje na pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Spółki na GPW w Warszawie zniżkują – wskazuje portal Business Insider.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

W środę rano minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Zakażony pacjent przebywa w Zielonej Górze i jest objęty kwarantanną.

Rynki błyskawicznie zareagowały na tę wiadomość. Portal Business Insider pisze, że indeksy szerokiego rynku, dużych i średnich spółek zniżkują w pierwszych minutach środowego handlu na GPW.

Zobacz także

Najpopularniejszy indeks giełdowy 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych – WIG 20 – tuż po godzinie 9 odnotował spadki. Jak czytamy na portalu, indeks ten spada o 1,1 proc., WIG z kolei zniżkuje o 1,2 proc., mWIG40 traci 0,6 proc., a sWIG80 lekko w górę - o 0,1 proc.

W WIG20 traci 19 spółek, w tym CD Projekt, który uplasował się ostatnio na trzecim miejscu największych polskich podmiotów na giełdzie. Spółka traci blisko o 3 proc. – podaje Business Insider.

Zobacz także

Serwis zaznacza, że wzrosty notują spółki związane ze sprzedażą artykułów medycznych tj. Mercator Medical. To efekt zwiększonego popytu na maseczki ochronne czy żele antybakteryjne.

Zobacz także

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Obecnie zakażenia potwierdzono już w ponad 30 krajach.

Sytuacja epidemiologiczna w Europie jest dynamiczna. Najbardziej niespokojnie jest we Włoszech. Pierwsze przypadki zakażenia pojawiły się też m.in. na Ukrainie i w Czechach. Z kolei we Francji poinformowano we wtorek o czwartym przypadku śmiertelnym. Jeśli chodzi o epidemię koronawirusa na świecie, we wtorek wieczorem mowa już łącznie o 92 315 przypadkach zakażenia i 3 131 zgonach.

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?
Koronawirus - najnowsze informacje
Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia
Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]
Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu
Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl/Business Insider