Zamknij

Koronawirus w Polsce. Ponad 1 mld zł strat dla gospodarki

09.03.2020 20:55
Koronawirus w Polsce. Co najmniej 1 mld zł strat dla gospodarki. Jaka pomoc dla firm?
fot. PAP/Marcin Bielecki (ilustracyjne)

Ponad miliard złotych - tyle dotychczas polska gospodarka miała stracić z powodu epidemii koronawirusa.  Na wtorkowym posiedzeniu rządu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawi pakiet wsparcia dla firm dotkniętych rozprzestrzenianiem się koronawirusa, m.in. z branży turystycznej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, który spowodował na całym świecie śmierć ponad 3,5 tys. osób, jest powodem problemów dla coraz liczniejszej grupy przedsiębiorców, nie tylko z sektora transportu i turystyki.

- Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów minister rozwoju Jadwiga Emilewicz będzie dyskutować różne formy pomocy i wsparcia dla całego sektora gospodarki, w tym także dla branży turystycznej - powiedział Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju i pełnomocnik premiera ds. promocji polskiej marki.

Zobacz także

Miliard złotych start z powodu koronawirusa

W poniedziałek spotkał się z przedstawicielami polskiej branży turystycznej.

Zaznaczył, że sektor związany z turystyką jest jednym z najbardziej dotkniętych przez rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa. - Mamy informacje, że w turystyce krajowej już 70 proc. rezerwacji została odwołana - powiedział.

W moim przekonaniu straty polskiej gospodarki w tej chwili przekroczyły już 1 miliard złotych

Andrzej Gut-Mostowy

Jak wskazała wiceminister rozwoju Olga Semeniuk, resort na bieżąco monitoruje sytuację związaną z koronawirusem. Dodała jednak, że "do momentu zatrzymania całkowitego rozprzestrzeniania się koronawirusa nie jesteśmy w stanie oszacować straty, jakie poniosły i poniosą firmy turystyczne".

Gut- Mostowy powiedział, że podczas spotkania przedstawiciele branży turystycznej zgłosili swoje postulaty. Najważniejsze dotyczyły utrzymania płynności finansowej firm. - Chodzi o dodatkowe linie kredytowe, najlepiej nieoprocentowane, może z Banku Gospodarstwa Krajowego - powiedział.

Zobacz także

Jak mówił, w sytuacji znikomych obrotów pozwoliłoby to przetrwać tym firmom przez kilka miesięcy. - Drugi postulat to odroczenie w czasie składek ZUS-owskich za pracowników, których np. trzeba będzie wysłać na przymusowy urlop - dodał.

Wiceminister Gut-Mostowy powiedział, że środki zgromadzone w Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym (ponad 150 mln zł na koniec roku 2019 r.) nie będą wykorzystywane do ograniczania strat związanych z koronawirusem.

Ten Fundusz może być tylko i wyłącznie wykorzystany do zabezpieczenia powrotu turystów z zagranicy w przypadku bankructwa firmy, a (...) ta przesłanka nie zniknęła

Andrzej Gut-Mostowy

Dodał, że stanowisko firm turystycznych jest takie, aby nie wykorzystywać środków z Funduszu do innych celów, niż zapisane w ustawie.

Wiceminister mówił, że poniedziałkowe rozmowy z branżą turystyczną rozpoczęły serię spotkań z przedsiębiorcami z branż dotkniętych epidemią. Powołany został sztab kryzysowy złożony z przedstawicieli wszystkich gałęzi branży turystycznej; spotkania będą się odbywać co dwa tygodnie.

Zobacz także

Koronawirus w Polsce

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Jak podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), wirus, który rozprzestrzenił się na ponad 100 krajów. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia na świecie wzrosła do ok. 110 tys.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób poinformowało w poniedziałek, że w związku z Covid-19 zmarło w Europie 396 osób, a laboratoryjnie potwierdzono 11 tys. 577 przypadków zakażenia koronawirusem.

W Polsce potwierdzono dotychczas 17 przypadków koronawirusa, ponad 170 osób jest hospitalizowanych, a ponad 4 tys. objętych kwarantanna domową.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP