Zamknij

Koronawirus w Polsce. Bank Światowy przekaże 12 mld złotych

04.03.2020 08:17
Koronawirus w Polsce. Bank Światowy przekaże 12 mld złotych
fot. Shutterstock/DimaBerlin (ilustracyjne)

Bank Światowy przeznaczył 12 miliardów dolarów na pomoc krajom walczącym ze skutkami zdrowotnymi i gospodarczymi epidemii koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Bank Światowy nie wyklucza, że pomoc w razie potrzeby może zostać zwiększona. Prezes tej instytucji, David Malpass stwierdził, że "wciąż jest wiele niewiadomych" dotyczących wirusa i być może "potrzeba będzie o wiele więcej środków”.

Prezes Banku Światowego zaapelował do władz krajów objętych epidemią o koordynację działań podkreślając, że szybkość i zakres reagowania będą miały kluczowe znaczenie dla ratowania życia ludzkiego.

- Ogłaszamy wstępny pakiet natychmiastowej pomocy, który dysponować będzie 12 mld dolarów, aby odpowiedzieć na wnioski krajów o pomoc w finansowaniu kryzysu i złagodzić jego tragiczne skutki - powiedział Malpass cytowany przez PAP.

Pieniądze mają być przeznaczone na szkolenie służb medycznych, poprawę dostępu do środków leczniczych dla najuboższych, badania i obserwacje epidemii a także na doradztwo ws. koronawirusa i zminimalizowanie jego negatywnych skutków gospodarczych.

Zobacz także

Koronawirus nie pozostał bez wpływu ma światową gospodarkę. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ogłosiła wcześniej, że hamuje prognozy wzrostu światowego PKB. To w 2020 roku wzrośnie prawdopodobnie o 2,4 proc. a nie - jak przewidywano w listopadzie - o 2,9 proc.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Obecnie zakażenia potwierdzono już w ponad 30 krajach.

Sytuacja epidemiologiczna w Europie jest dynamiczna. Najbardziej niespokojnie jest we Włoszech. Pierwsze przypadki zakażenia pojawiły się też m.in. na Ukrainie i w Czechach. Z kolei we Francji poinformowano we wtorek o czwartym przypadku śmiertelnym. Jeśli chodzi o epidemię koronawirusa na świecie, we wtorek wieczorem mowa już łącznie o 92 315 przypadkach zakażenia i 3 131 zgonach.

UWAGA!

W środę rano minister Szumowski potwierdził pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?
Koronawirus - najnowsze informacje
Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia
Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]
Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu
Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl/PAP