Zamknij

Koronawirus. Duda o odroczeniu spłaty kredytów

11.03.2020 14:17
Koronawirus w Polsce. Andrzej Duda o odroczeniu spłaty kredytów
fot. PAP/Mateusz Marek, PAP/Wojciech Olkuśnik

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział wypracowanie rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych z powodu koronawirusa. - To bardzo cenna i potrzebna inicjatywa - tak pomysł skomentował Jacek Jastrzębki, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, którym zaraziło się już 25 osób w Polsce, spowodował podjęcie przez rząd specjalnych środków bezpieczeństwa. We wtorek odwołano wszystkie imprezy masowe, a dzień później zapadła decyzja o zamknięciu szkół, uczelni wyższych oraz instytucji kultury.

Wzrost zakażeń koronawirusem spowodował również ogromne starty w gospodarce.

Zobacz także

Koronawirus. Będzie zawieszenie spłaty kredytów?

Prezydent Andrzej Duda napisał w środę na Twitterze: "Mając na uwadze sytuację obywateli i przedsiębiorców związaną z epidemią koronawirusa, w trybie pilnym zamierzam wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych. Liczę na współpracę wszystkich instytucji odpowiedzialnych za rynek finansowy".

W odpowiedzi na ten wpis, szef KNF napisał na Twitterze: "Bardzo cenna i potrzebna inicjatywa w obliczu obecnej sytuacji. Jako UKNF z pewnością przyłączymy się do prac w celu jak najszybszego wypracowania optymalnego rozwiązania, opartego o szeroki konsensus wszystkich interesariuszy".

Warto przypomnieć, że na odroczenie spłaty rat kredytowych zdecydowały się również władze Włoch, gdzie jest najwięcej przypadków koronawirusa w Europie. 

Wiceminister finansów włoch Laura Castelli poinformowała w wywiadzie dla Radia Anch'io, że odroczenie spłaty rat kredytów hipotecznych będzie możliwe "w przypadku osób fizycznych i gospodarstw domowych”.

Zobacz także

Koronawirus w Polsce

KORONAWIRUS

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w miejscu, gdzie występuje koronawirus i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to: bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną właściwą dla twojego miejsca zamieszkania lub – w przypadku nasilonych objawów zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego.

We wtorek odbyło się zwołane przez prezydenta posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, którego tematem było współdziałanie i zapobieganie koronawirusowi.

Również we wtorek po posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego premier Mateusz Morawiecki poinformował, że podjęto decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych.

Z kolei w środę podjęto decyzje zgodnie z którą, od czwartku 4,58 mln uczniów z 24 tys. szkół w całym kraju nie będzie miało lekcji, od poniedziałku szkoły zostaną zamknięte. Zamkniętych zostanie także 22 tys. przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i innych form wychowania przedszkolnego, do których uczęszcza 1,41 mln dzieci.

W Polsce w kierunku koronawirusa przebadano dotychczas 2024 próbki, 1999 z nich dało wynik negatywny, a 25 pozytywny – podało w środę Ministerstwo Zdrowia.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP