Zamknij

Koronawirus w Chinach spowodował wzrost cen ropy

24.01.2020 09:32
Koronawirus w Chinach. Ceny ropy poszły w górę
fot. SPUTNIK Russia/East News

Ceny ropy w Stanach Zjednoczonych rosną. Inwestorzy mają spore obawy o rozprzestrzeniający się w Chinach koronawirus. To może wpłynąć negatywnie na popyt m.in. na paliwa. Następuje to w sytuacji, gdy na globalnych rynkach podejmowane są działania, aby zmniejszyć nadpodaż ropy - informują maklerzy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 55,80 dolarów, po zwyżce ceny o 0,38 proc. 

Z kolei ropa Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 62,29 dolarów za baryłkę, wyżej o 0,40 proc.

Tajemnicy koronawirus w Chinach

Już w 10 chińskich miastach - w prowincji Hubei, gdzie znajduje się ognisko zakażeń nowym koronawirusem - zawieszono komunikację miejską i ograniczono transport oraz odwołano imprezy publiczne.

Koronawirus z Chin jest już w USA. Jak się ustrzec przed zarażeniem?

Ocenia się, że wprowadzone przez władze ograniczenia i blokady komunikacyjne miast prowincji Hubei dotknęły bezpośrednio 26 mln ludzi w tym zamieszkiwanym przez 60 mln mieszkańców regionie.

Narodowa Komisja Zdrowia Chin podała, że liczba osób zakażonych nowym koronawirusem wynosi obecnie w całych Chinach 830. Poinformowała też, że 25 osób zmarło z powodu ostrego zapalenia płuc spowodowanego wirusem, który po raz pierwszy wykryto w mieście Wuhan.

Jak epidemia wpłynie na gospodarkę?

S&P Global Ratings ostrzega, że koronawirus może negatywnie wpłynąć na chińską konsumpcję, główny motor napędowy dla PKB Chin, w sytuacji gdy miliony Chińczyków zostały pozbawione udziału w noworocznym świętowaniu.

Koronawirus z Chin. Czy grozi nam epidemia?

"Gdyby wydatki na takie rzeczy, jak transport i rozrywka, spadły o 10 proc., to ogólne tempo wzrostu PKB Chin byłoby niższe o 1,2 punktu procentowego" - napisał w raporcie Shaun Roache, główny ekonomista S&P ds. Azji i Pacyfiku.

Dodał, że w takiej sytuacji niechęć inwestorów do ryzyka i trudniejsze warunki finansowe mogą negatywnie wpłynąć na inwestycje.

- Koronawirus wyparł z rynku wiele bardziej fundamentalnych problemów i wyraźnie wpływa na nastroje - ocenił Daniel Hynes, starszy strateg ds. rynków towarowych w Australia & New Zealand Banking Group Ltd.

W tym tygodniu ropa WTI na NYMEX staniała o 4,9 proc., a Brent na ICE straciła 4 proc.

Koronawirus z Chin. Jest nagranie ze szpitala w Wuhan [WIDEO]

RadioZET.pl/PAP