Zamknij

Licznik strat w gospodarce. Przez epidemię ubywa 2 mld zł dziennie

05.05.2020 10:18
Koronawirus - licznik strat. Przedsiębiorcy tracą 2 mld zł dziennie
fot. http://straty-covid.pl/

Przedsiębiorcy stracili już ponad 106 miliardów złotych przez restrykcje wprowadzone w związku z koronawirusem. Federacja Przedsiębiorców Polskich i Konfederacja Lewiatan opublikowali specjalny licznik.

Na liczniku strat polskiej gospodarki wywołanych restrykcjami w prowadzeniu biznesu odnotowano już kwotę ponad 106 miliardów złotych. Konfederacja Lewiatan i FPP prowadzą takie statystyki od 16 marca 2020 roku.

Organizacje wspólnie uruchomiły licznik strat spowodowanych restrykcjami związanymi ze zwalczaniem COVID-19 – przekładają się one na utratę źródeł utrzymania przez rosnącą liczbę osób oraz nasilenie problemów zdrowotnych niezwiązanych z koronawirusem” – czytamy w komunikacie organizacji.

Zobacz także

Koronawirus. Kto traci najwięcej?

Z danych wynika, że najwięcej traci sektor usług – zgodnie ze stanem na dzień 5 maja to kwota przekraczająca 39 mld złotych. Tuż po nim jest przemysł, który stracił do tej pory ponad 31 mld złotych. Straty w handlu przekroczyły 27 mld złotych, a w budownictwie – 7 mld.

Straty w poszczególnych gałęziach gospodarki
fot. http://straty-covid.pl/

Jak wskazują organizacje, licznik jest na bieżąco aktualizowany w celu uwzględnienia tempa narastania strat wynikającego z obowiązującego w danym czasie stanu prawnego.

Nawet najlepsza tarcza nie posiada nieograniczonych limitów. Jeśli nie ożywimy gospodarki – to w krótkim czasie nie tylko zabraknie paliwa dla jej podtrzymania, ale również zabraknie środków na finansowanie walki z COVID-19 w służbie zdrowia. Pieniądze na służbę zdrowia pochodzą przecież z podatków 

– wskazuje Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej

Jego zdaniem, skuteczne odmrażanie gospodarki uchroni ją przed poważniejszymi stratami oraz podtrzyma stabilność wielu polskich przedsiębiorstw – zatrudniających miliony pracowników.

Zobacz także

Z kolei Sonia Buchholtz, ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan jest zdania, że o ile wczesne zamrożenie aktywności gospodarczej w związku z epidemią COVID-19 przyjęto w wielu firmach ze zrozumieniem – o tyle obecnie dominuje wrażenie, że realne wsparcie przychodzi z opóźnieniem.

Naszym licznikiem chcemy przypomnieć politykom, że odsuwanie momentu odmrażania gospodarki ma bardzo konkretny wymiar finansowy. Każdy dzień to ponad 2 mld PLN niewytworzonego PKB 

– mówi dr Sonia Buchholtz z Konfederacji Lewiatan

W jaki sposób powstał licznik? Jak czytamy w komunikacie, szacunki te oparte są na ocenie wpływu sytuacji epidemicznej oraz obowiązujących restrykcji prawnych na możliwość sprzedaży towarów, świadczenia usług lub prowadzenia produkcji przez podmioty gospodarcze.

Eksperci biorą pod uwagę również skłonność do konsumpcji i skalę popytu na oferowane dobra i usługi w dobie pandemii.

Licznik dostępny tutaj>>>

RadioZET.pl/FPP