Zamknij

Zapasy żywności przez koronawirusa? Eksperci: mądrze planujmy zakupy

13.03.2020 07:25
Koronawirus i zapasy żywności. Planujmy nasze zakupy
fot. Shutterstock/Pressmaster (ilustracyjne)

44 procent Polaków traci miesięcznie nawet 200 złotych przez wyrzucanie jedzenia do kosza. W obliczu epidemii koronawirusa eksperci apelują o rozsądek w sklepach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

 „Ani rosnące ceny, ani liczne kampanie społeczne i działania branży handlowej nie pomagają. Z powodu nietrafionych zakupów, w tym marnotrawstwa żywności, 44 procent Polaków traci co miesiąc do 200 złotych” – czytamy w raporcie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Jak wskazują jego autorzy, niektórzy z myślą o zabezpieczeniu się na wypadek epidemii koronawirusa znów ruszyli na duże spożywcze zakupy. Duży popyt napędza wzrost cen. W ostatnim czasie, jak wynika z badania, najbardziej skoczyły ceny mięsa, cukru, warzyw i owoców. Jak zauważono w raporcie, przy rosnącej inflacji trudno o niższe ceny.

Zobacz także

Eksperci  z BIG InfoMonitor zaznaczają, że w obliczu epidemii koronawirusa ceny nie sprawią, że popyt zacznie się zmniejszać razem z zawartością koszyków.

Byłyby pewnie szanse, gdyby nie zakupy robione na zapas ze względu na obawy o ryzyko jakie niesie ze sobą koronawirus. Półki sklepów pustoszeją, zapełniają się domowe spiżarnie i pewnie znów wydatki okażą się częściowo przeszacowane 

– wskazano w raporcie

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapewniała podczas konferencji prasowej, że nie zabraknie jedzenia w sklepach. Apelowała do Polaków, by nie robili dodatkowych, "nadmiarowych" zakupów.

Zobacz także

"Dzisiaj wychodzenie do miejsc, gdzie jest dużo osób, zdecydowanie jest niewłaściwe i niewskazane" – ostrzegała minister rozwoju.

Z badania wynika, że 44 proc. ankietowanych co miesiąc z powodu nadmiernych zakupów traci do 200 zł, 8 proc., czyli co dwunasty mówi, że marnuje nawet do 500 zł, a kolejne 3 proc., że jest to do 1000 zł i więcej.

- Ci, którzy przyznają się do nieprzemyślanych zakupów, podkreślają, że najczęściej popełniają błędy przy zakupie produktów spożywczych. To aż 67 procent wskazań – czytamy w raporcie. BIG Info Monitor prześledził też, kim jest „statystyczny” Polak marnujący żywność.

Zobacz także

Statystycznie to młody mężczyzna, między 18. a 24. rokiem życia, z dużego miasta. Właśnie wchodzący w dorosłość panowie częściej marnotrawią pieniądze na nieprzemyślane zakupy o wartości do 200 zł miesięcznie  - aż 54 procent” – czytamy.

Najlepiej z niemarnowaniem żywności radzą sobie osoby starsze w wieku od 65 do 75 lat. Trzech na czterech ankietowanych w tej grupie wiekowej przyznaje, że nie zdarza im się wyrzucać jedzenia. Eksperci apelują, by nawet w obliczu epidemii zadbać o rozsądne zakupy.

W obecnej dynamicznie zmieniającej się sytuacji, zachęcamy do śledzenia oficjalnych komunikatów ministerialnych i odpowiednich służb. Jak zapewniają nas władze, jedzenia w sklepach nie zabraknie. Dbajmy o to, by wykorzystać to co mamy w naszych lodówkach, aby nie osiągnąć efektu odwrotnego od zamierzonego, czyli wyrzuconego jedzenia 

- komentuje Karolina Woźniak, PR Managerka Too Good To Go

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje
Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia
Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]
Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu
Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl