Zamknij

Zamknięcie granic pozbawi Ukraińców pracy? "Trzeba zmienić przepisy"

17.03.2020 15:12
Koronawirus a zamknięcie granic. Ukraińcy pozostaną bez pracy?
fot. Shuttestock/ Ivan Semenovych (ilustracyjne)

Polscy pracodawcy pozostaną bez rąk do pracy? Zamknięcie granic może pozbawić Ukraińców zarobku – alarmują eksperci.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Spowodowane koronawirusem zamknięcie granic zatrzymało nie tylko ruch turystyczny, ale także migrację zarobkową – informuje firma Personnel Service.  

Firma zwraca uwagą zarówno na problem tych Ukraińców, którzy nie mogą wrócić do Polski ze względu na zamknięcie granic, ale też tych którzy tutaj pozostali. Część z nich utraci możliwość przebywania w kraju ze względu na wygaśnięcie ważności wiz. Personnel Service wraz z organizacją Pracodawcy RP apeluje o zmianę przepisów.

Zobacz także

Eksperci wskazują, że ze względu na aktualną sytuację, pracownik z Ukrainy, któremu w okresie kwarantanny wygaśnie lub wygasła wiza, powinien mieć automatycznie odnawiane prawo do pobytu i pracy. Zauważają jednocześnie lukę w przepisach. Chodzi o rozporządzenieMinistra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020 roku w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego.

Te przepisy utrudnią im powrót do ojczyzny, a bez możliwości wykonywania legalnej pracy w naszym kraju zostaną pozbawieni możliwości zarabiania na własne utrzymanie 

– informuje Personnel Service

Jak wskazuje Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy, należy wprowadzić zmiany w tym rozporządzeniu. Chodzi o takie przepisy, które umożliwią Ukraińcom pozostanie w Polsce dzięki automatycznemu odnowieniu zezwolenia na pracę.

 Dzięki temu zminimalizujemy w dużym stopniu skutki gospodarcze i społeczne aktualnej sytuacji 

– podkreśla ekspert

Ekspert zaznacza, że wygaśnięcie zezwoleń na pracę migrantów ze Wschodu uderzy w polskich pracodawców, którzy już teraz są w trudnej sytuacji ze względu na epidemię koronawirusa.

Zobacz także

RadioZET.pl/Personnel Service