Zamknij

W bankach zabraknie gotówki? Prezes NBP: to nie wojna

19.03.2020 08:29
Koronawirus a wypłata pieniędzy. W bankach zabraknie gotówki?
fot. East News/Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Mimo zwiększonych wypłat klientów, zaopatrzenie banków w walutę polską przebiega sprawnie na terenie całego kraju - zapewnia w środę w komunikacie Narodowy Bank Polski.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Narodowy Bank Polski zapewnił, że nie zabraknie gotówki w oddziałach banku. Zwiększony popyt na jej wypłacanie spowodowany epidemia koronawirusa nie będzie przeszkodą w zaopatrzeniu.

- Zaopatrzenie banków w walutę polską przebiega sprawnie na terenie całego kraju, pomimo zwiększonych wypłat klientów. Dziękujemy wszystkim profesjonalnym uczestnikom obrotu gotówkowego za odpowiedzialne zaangażowanie w zapewnienie społeczeństwu niezakłóconego dostępu do gotówki – informuje NBP.

Zobacz także

W komunikacie czytamy, że zapasy gotówkowe są uzupełniane na bieżąco. Zaznaczono, że NBP prowadzi standardowo codzienny monitoring operacji pobierania i odprowadzania waluty polskiej przez banki i dostosowuje zarządzanie zapasem gotówki do zmieniającej się sytuacji. Bank wskazał, że sytuacja na rynku obrotu gotówkowego w walucie polskiej jest stabilna.

Rozumiejąc nietypowe okoliczności, w których banki się znalazły, NBP podejmuje działania ponadstandardowe wspierające starania banków w pozyskaniu walut obcych na potrzeby wypłat ich klientów. Wychodzimy naprzeciw wszelkim trudnościom obywateli 

– napisano w komunikacie

Do sprawy odniósł się także prezes NBP Adam Glapiński. Wskazał, że gotówki nie zabraknie, a ponadto polska gospodarka nie wpadnie w recesję. Przewidywane tempo rozwoju to ok. 2 proc. PKB.

Zobacz także

Glapiński przypomniał, że w związku z koronawirusem zarząd banku już w poniedziałek podjął decyzję o wykorzystaniu dodatkowych instrumentów m.in. operacji zasilających banki w płynność, czyli tzw. Repo. Ten instrument finansowy polega na sprzedaży papieru wartościowego i jednoczesnym zobowiązaniu się do jego odkupienia w ustalonej dacie w przyszłości. We wtorek Rada Polityki Pieniężnej obniżyła też stopy procentowe, co ma ulżyć kredytobiorcom.

Zobacz także

Glapiński uspokajał, że nie ma powodu do niepokoju, a system bankowy jest stabilny, dobrze zaopatrzony w kapitał. Zapewnił, że państwo polskie jest "doskonale" przygotowane na kryzys związany z koronawirusem.

Charakterystyka tego kryzysu jest inna niż finansowego poprzedniego, czy innego. Tutaj po opanowaniu choroby czy po przejściu jej szczytu będzie bardzo silne odbicie konsumpcyjne, inwestycyjne - gospodarka skoczy bardzo szybko w górę i będzie odrabiać straty. Bez przesady, to nie jest wojna 

– mówił Glapiński

RadioZET.pl/PAP