Zamknij

Koronawirus a wypłata pieniędzy. Jak będą funkcjonowały banki?

13.03.2020 10:46
Koronawirus a wypłata pieniędzy w bankach
fot. Shutterstock/Syda Productions

Bankowcy przygotowują się na koronawirusa. Powstał specjalny zespół, który ma ograniczać skutki epidemii w sektorze bankowym. Priorytet: zapewnienie klientom dostępu do gotówki i przelewów - pisze "Puls Biznesu".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Epidemia koronawirusa niesie za sobą ryzyko paraliżu gospodarki. Niepewny jest los placówek handlowych, a także banków. „Puls Biznesu” pisze, że bankowcy zrzeszeni w Związku Banków Polskich utworzyli zespół ds. ograniczenia zagrożenia koronawirusem.

Zespół ma zebrać się w piątek, ale zdalnie. "Narada zostanie przeprowadzona jak przystało w czasach zarazy - zdalnie, za pośrednictwem wideopołączenia" - czytamy dzienniku "Puls Biznesu".

Zobacz także

Gazeta informuje, że dla sektora bankowego w ciągu najbliższych kilku dni jednym z dwóch zadań będzie niezakłócony, ciągły i swobodny dostęp do gotówki w bankomatach.

Banki są gotowe, gdyż mają procedury przećwiczone podczas poprzedniego kryzysu, gdy gotówkę trzeba było wozić furgonami. Doświadczenie w tym zakresie ma też NBP, dla którego poligonem była też zawierucha wokół Getinu i Idea Banku jesienią 2018 roku 

- pisze „Puls Biznesu”

Gazeta wskazuje też, że problemem może być zamknięcie danego oddziału banku w przypadku wykrycia u któregoś z pracowników koronawirusa. Priorytetem dla banków jest dziś zapewnienie pełnej funkcjonalności rynku transakcji elektronicznych: płatności kartowych oraz przelewów międzybankowych. Jak ocenili przedstawiciele banków w rozmowie z „Pulsem Biznesu”, obrót bezgotówkowy jest prostszy ze względu na możliwość zdalnej obsługi transakcji. Bankowcy zapewnili też, że koronawirus nie sprawi, że Polacy utracą dostęp do swoich pieniędzy.

Zobacz także

- Klienci nie powinni mieć problemów z realizacją płatności internetowych. Z naszych rozmów wynika, że najwięksi operatorzy niemal w 100 procentach przestawili się na pracę zdalną i w biurach działają tylko recepcje - pisze dziennik.

Koronawirus w Polsce

Do tej pory 59 osób zostało zarażonych koronawirusem. Jedna osoba zmarła. Rząd zdecydował o tymczasowym zamknięciu szkół i ośrodków kultury i rekreacji.

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje
Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia
Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]
Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu
Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl/PAP/"Puls Biznesu"