Zamknij

Eksperci: koronawirus nie zwalnia z przestrzegania prawa pracy

06.03.2020 14:24
Koronawirus a prawo pracy. Co powinien zrobić pracodawca
fot. Shutterstock/BEAUTY STUDIO (ilustracyjne)

Jak powinien postąpić pracodawca w obliczu epidemii koronawirusa? Eksperci z Deloitte podpowiadają, jak pogodzić przepisy Kodeksu pracy z zapewnieniem bezpieczeństwa w firmie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

"Pracodawcy powinni zachować reguły ostrożności, dzięki którym minimalizują ryzyko zarażenia pracowników koronawirusem. Pamiętając jakie prawa przysługują pracownikom i nie przekraczając kompetencji przysługujących pracodawcy" - ocenili eksperci firmy doradczej Deloitte.

Eksperci przypomnieli, że swoje zalecenia dla firm wydała już Państwowa Inspekcja Pracy. Zareagowali też posłowie przyjmując specustawę ws. koronawirusa. Ta upoważnia pracodawców do wysłania pracownika na telepracę i wprowadza dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

KORONAWIRUS

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

W raporcie Deloitte "Czego nie może pracodawca, co wolno pracownikowi - koronawirus a prawo pracy" czytamy, że "powszechnie wykorzystywanym rozwiązaniem jest kierowanie pracowników do pracy zdalnej poza biurem w okresie dwutygodniowej kwarantanny", czyli na okres inkubacji koronawirusa.

Zgodnie jednak stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy w takiej sytuacji pracodawca może zaproponować pracownikowi pracę zdalną, jednak nie może narzucić takiego rozwiązania. Eksperci przypominają zatem, że nawet epidemia koronawirusa nie zwalnia pracodawców z przestrzegania prawa pracy.

Zdaniem autorów raportu "pracodawca nie jest uprawniony do podejmowania działań izolujących pracownika ani do samodzielnego dokonywania oceny jego stanu zdrowia i w konsekwencji uznania, że może on stanowić zagrożenie dla pozostałych osób znajdujących się w zakładzie pracy".

Co więcej, zdaniem Delloite, "samowolne niedopuszczenie przez pracodawcę takiego pracownika do pracy" możemy intrepretować jako nękanie albo mobbing.

Zobacz także

Kodeks pracy zezwala natomiast na nieudzielenie zgody na wyjazd służbowy w miejsce zagrożone epidemią. Taka decyzja musi być jednak uzasadniona. Mowa np. o ostrzeżeniach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, czy Inspekcji Sanitarnej.

Eksperci Deloitte ocenili jednak, że pracodawca nie może zabronić pracownikowi odbycia wyjazdów prywatnych, nawet w miejsca zagrożone epidemią.

Należy pamiętać, jakie prawa przysługują pracownikom i nie przekraczać kompetencji przysługujących pracodawcy 

– podsumowali autorzy raportu

Koronawirus w Polsce i na świecie

Pierwszy i jak dotąd jedyny przypadek koronawirusa w Polsce odnotowano w województwie lubuskim. Pacjent przebywa na oddziale zakaźnym szpitala w Zielonej Górze.

Zobacz także

W Europie coraz więcej przypadków pojawia się we Francji, w Niemczech oraz w Hiszpanii. Wobec osób przebywających na terenie tych krajów GIS zaleca zatem zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.

Zachorowania mają miejsce również w Wielkiej Brytanii, w Szwajcarii, w Irlandii, w Norwegii, w Holandii, w Szwecji, w Finlandii, w Austrii, w Belgii, w Grecji, w Chorwacji, w Czechach, w Słowenii, na Białorusi, w Rumunii, w Watykanie, na Litwie, na Łotwie, w Estonii, na Węgrzech i na Ukrainie.

Zobacz także

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje
Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia
Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]
Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu
Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl/PAP/Deloitte