Zamknij

Koronawirus a płatność gotówką. Wyższe limity transakcji bezstykowych

12.03.2020 08:27
Koronawirus. Wyższy limit transakcji bezgotówkowych
fot. Shutterstock/Stokkete (ilustracyjne)

Komisja Nadzoru Finansowego zarekomendowała zwiększenie limitu płatności bezgotówkowcych. Powód? Profilaktyka  w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Z powodu koronawirusa KNF chce wyższych limitów w transakcjach zbliżeniowych. Urząd zwrócił się z prośbą do Narodowego Banku Polskiego o zwiększenie limitów płatności bezstykowych bez konieczności używania kodów PIN.

Zgodnie z obowiązującymi dziś przepisami, transakcji bezgotówkowych do sumy 50 złotych nie trzeba potwierdzać kodem PIN, powyżej tej sumy, transakcje trzeba autoryzować wpisując PIN. Konieczność takiej autoryzacji to wynik nowych przepisów dot. dodatkowego uwierzytelniania klientów. 14 września minionego roku zaczęła obowiązywać ustawa, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa korzystania z usług płatniczych oferowanych elektronicznie i tym samym ograniczenie możliwości wystąpienia oszustw związanych z tymi usługami.

Zobacz także

Odtąd transakcje zbliżeniowe bez PIN są limitowane. Powinniśmy zostać poproszeni o wprowadzenie PIN albo po pięciu transakcjach, albo gdy ich łączna wartość przekroczy określoną przez wydawcę karty sumę.

Na prośbę KNF zareagował już Narodowy Bank Polski. Jak stwierdził, zwiększenie limitów w transakcjach zbliżeniowych bez PIN zależy od wydawców kart płatniczych.

Zobacz także

Ze stanowiska NBP wynika, że decyzje w sprawie podwyższenia do 100 złotych limitu transakcji zbliżeniowych bez PIN zostały wydane już w 2018 roku. Wówczas NBP dał wolną rękę wydawcom kart.

NBP informuje również, że wydawcy kart poinformowały już podmioty rynkowe o terminach, od których takie zmiany będą mogły być wprowadzone.

W chwili obecnej wydawcy kart płatniczych i agenci rozliczeniowi dostosowują swoje systemy i działalność do powyższych zmian. Decyzje dotyczące ewentualnego przyspieszenia terminu wprowadzenia tej zmiany leżą więc obecnie nie po stronie NBP, ale głównie po stronie wydawców kart płatniczych i agentów rozliczeniowych, które, zgodnie z ustawą o usługach płatniczych, są nadzorowane przez KNF 

- informuje NBP

Koronawirus w Polsce

Wybór płatności zbliżeniowych zamiast transakcji gotówkowych to jednak z rekomendacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Rozwoju dotycząca handlu w dobie koronawirusa. W Polsce liczba zakażonych wzrosła do 44.

W środę premier Morawiecki wraz z ministrem edukacji Dariuszem Pionkowskim zdecydował o zamknięciu szkół i innych placówek oświaty, a także kin teatrów przynajmniej na dwa tygodnie.