Zamknij

Koronawirus a obowiązki pracodawców. Maląg: będą kontrole

05.08.2020 13:40
Koronawirus a obowiązki pracodawców. Maląg: będą kontrole PIP
fot. Shutterstock/nito (ilustracyjne)

Państwowa Inspekcja Pracy już sprawdza, czy pracodawcy zastosowali w firmach specjalne środki bezpieczeństwa. Jak zapowiada szefowa MRPiPS, kontrole szybko się nie skończą.

- Podczas wzmożonych kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, które już są prowadzone w firmach, sprawdzane będzie, czy pracownicy mają zapewnione odpowiednie i bezpieczne warunki pracy – podkreśliła w rozmowie z PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Inspektorzy sprawdzą, czy w firmach przestrzegane są wymogi tj. zachowanie odległości między stanowiskami pracy czy zapewnienie pracownikom dostępu do płynów dezynfekujących.

Maląg: będą kontrole PIP w firmach

Szefowa resortu pracy w rozmowie w PAP wskazała, że większość firm w obliczu pandemii zapewniła pracownikom odpowiednie warunki pracy. Dodała jednak, że kontrole Państwowej Inspekcji Pracy są nieuniknione.

Zagrożenie jest wciąż realne, więc już teraz należy przygotować się do nadejścia drugiej fali zachorowań. Firmy mają obowiązek zapewnić swoim pracownikom warunki pozwalające na wykonywanie swojej pracy w sposób bezpieczny i niezagrażający zdrowiu

– mówiła minister pracy

Maląg dodała, że kontrole PIP mają na celu sprawdzenie „czy w firmach przeprowadzono ocenę ryzyka zawodowego w związku z koronawirusem”.

Zobacz także

- Sprawdzane jest również to, czy przedsiębiorcy wprowadzili działania ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa, tj. zapewnili środki do dezynfekcji rąk, ochronę nosa i ust, czy rękawiczki jednorazowe, a także, czy przeprowadzone zostały szkolenia bhp – poinformowała Maląg.

RadioZET.pl/PAP