Zamknij

Czy paczki dotrą do Polaków? Kurierzy przygotowują się na epidemię

12.03.2020 10:41
Koronawirus. Jak działać będzie poczta i firmy kurierskie
fot. Shutterstock/Africa Studio

Przesyłki dotrą do polskich domów mimo koronawirusa. Firmy kurierskie są gotowe na epidemię – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Kolejne doniesienia o rozprzestrzeniającym się koronawirusie w Polsce skłaniają Polaków ku niewychodzeniu z domów. Na popularności zyskuje e-handel, co pozostawia na barkach kurierów wielką odpowiedzialność. Jak firmy kurierskie przygotowują się do pracy w trudniejszych niż dotąd warunkach? Czy dostawa zamówionego towaru w ogóle będzie możliwa?

Ewentualna kwarantanna całych miast w Polsce nie zaburzy funkcjonowania rynku logistycznego w naszym kraju – uspokajają eksperci w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Kurierzy nie mają wątpliwości: dostawy będą realizowane, choć w trybie „kryzysowym”.

Zobacz także

Justyna Dąbrowska, ekspert ds. komunikacji w DHL Parcel w rozmowie z gazetą mówi o rozwiązaniach awaryjnych, jakie opracowała firma.

Mamy opracowane precyzyjne plany dotyczące wszystkich obszarów naszej działalności. Dzięki temu w znacznym stopniu uniezależniliśmy się operacyjnie od czynników zewnętrznych – przekonuje w rozmowie z dziennikiem.

Zobacz także

Gazeta opisuje, jak w najbardziej kryzysowym momencie w Chinach, czyli w szczycie zachorowań na koronawirusa działała tamtejsza branża logistyczna. Kurierzy zapewnili ludziom dostawy leków czy żywności. Podobnie jest we Włoszech, gdzie dostawcy z firm GLS i DPD moga poruszać się do i z „czerwonych stref”m.in w Lombardii. Dziennik przypomina, że UPS i FedEx cały czas prowadzą dostawy lotnicze towarów z i do Włoch, choć na świecie liczba drobnych paczek w obrocie transgranicznym spadła nawet o ponad 60 procent.

Zobacz także

Poczta działa, ale przed listonoszami i kurierami trudny czas. Firmy kurierskie opracowują plany kryzysowe. Chcą działać, ale bez uszczerbku na zdrowiu pracowników. Najkorzystniejszą zarówno dla kurierów jak i odbiorców paczek opcją są paczkomaty, dzięki którym można ograniczyć kontakt z drugą osobą.

Plan awaryjny wdraża też Poczta Polska, która dodatkowo wspiera rząd w walce z koronawirusem i dostarcza ulotki informacyjne dla mieszkańców.

– Posiadamy plany działania w sytuacji szczególnego zagrożenia – plan ogólny dla całego kraju i plany rejonowe dla obszaru poszczególnych województw. Dotyczą one działania w ograniczonym zakresie oraz przy ograniczonych zasobach – podkreśla Justyna Siwek, rzeczniczka PP.

Koronawirus w Polsce

 W Polsce liczba zakażonych wzrosła do 47.

Zobacz także

W środę premier Morawiecki wraz z ministrem edukacji Dariuszem Pionkowskim zdecydował o zamknięciu szkół i innych placówek oświaty, a także kin teatrów przynajmniej na dwa tygodnie.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”