Zamknij

Ceny paliw w dół. Analitycy: takiej przeceny jeszcze nie było

19.03.2020 11:01
Koronawirus a ceny paliw. Historyczne obniżki na stacjach
fot. Shutterstock/Beearter (ilustracyjne)

Pandemia tnie ceny na światowych rynkach i na stacjach paliw – zauważają analitycy z e-petrol. Kierowcy w Polsce będą mogli zaoszczędzić na stacjach benzynowych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Pandemia zepchnęła ceny ropy do poziomów ostatni raz obowiązujących 4 lata temu – podali analitycy e-petrol. Efekt? Także polscy kierowcy będą mogli taniej tankować na stacjach.

Zobacz także

Analitycy podali, że w ciągu kilku dni średnie, ogólnopolskie ceny benzyny 95-oktanowej oraz diesla spadły o 21 i 22 groszy i wynoszą dziś 4,55 i 4,67 zł za litr. Dodają, że to historyczny spadek.

Takiej skali przecena, następująca z dnia na dzień nie była jeszcze w przypadku tych paliw notowana

– wskazali analitycy e-petrol

Spadły również ceny benzyny 98-oktanowej. W ciągu paru dni jej cena jest niższa o 16 groszy na litrze. Według e-petrol obniżka, choć najmniejsza, bo wynosząca 7 groszy, nie ominęła także autogazu. - Litr tego paliwa kosztuje dziś przeciętnie 2,05 zł – podali.

Zobacz także

Najtaniej tankować można na Śląsku, w województwie świętokrzyskim i na Opolszczyźnie. Tu ceny za litr Pb95 i diesla wynoszą średnio 4,47 i 4,57. Nadrożej z kolei jest w województwie zachodniopomorskim, gdzie litr benzyn kosztuje średnio 4,66 i 5,07 zł.

Koronawirus w Polsce

Koronawirus oderza w polską gospodarkę i ceny paliw na światowych giełdach. Przerwane łańcuchy dostaw, wstrzymanie lotów i podróży odbija się na cenach ropy, które notują historyczne spadki. Rząd przygotował dla polskich przedsiębiorców pakiet osłonowy czyli tzw. tarczę antykryzysową. Rozwiązania tj. dopłaty dla firm, pożyczki i ulgi podatkowe mają pomóc polskim firmom poradzić sobie ze skutkami koronawirusa.

W obawie przed rozprzestrzenianiem się wirusa rząd zdecydował o zamknięciu szkół i galerii handlowych z wyłączeniem części spożywczej. Pracodawcom zaleca dbałość o warunki sanitarme w firmie i wysyłanie pracowników na pracę zdalną. W Polsce już ponad 300 osób zaraziło się koronawirusem. Zgodnie z prognozami ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, już pod koniec tygodnia liczba ta może wzrosnąć do 1000.

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje
Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia
Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]
Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu
Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl/e-petrol.pl/PAP