Zamknij

Zamknięcie galerii a branża odzieżowa. Spadki już widać na giełdzie

17.03.2020 13:46
Koronawirus a branża odzieżowa. Zamknięcie galerii to gigantyczne straty
fot. Shutterstock/NaiyanaB (ilustracyjne)

Wartość polskich spółek odzieżowych w dwa tygodnie spadła o prawie połowę. To efekt zamknięcia galerii i epidemii koronawirusa – czytamy w serwisie Money.pl.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Galerie handlowe zostały zamknięte, co już teraz odbija się na finansach firm z branży odzieżowej. Zgodnie z rozporządzeniem  Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 roku, centra handlowe i galerie mogą funkcjonować, jednak jedynie w części spożywczej. Dostępne dla klientów są jedynie sklepy spożywcze, drogerie i apteki. Restauracje, kawiarnie i bary mogą dostarczać żywność jedynie na wynos. Nowe przepisy mają służyć walce z epidemią koronawirusa w Polsce.

Money.pl donosi, że akcje spółek odzieżowych notowanych na giełdzie w Warszawie w dwa tygodnie straciły prawie 50 procent wartości. Straty można już teraz oszacować na ponad 7 miliardów złotych.

Zobacz także

Serwis powołuje się na indeks giełdowy WIG-Odzież, który grupuje branżowe spółki. Ten tylko w poniedziałek stracił na wartości 17 procent. W skali miesiąca straty wynoszą nawet 55 procent. „Tak mocnych spadków nie notuje żaden inny indeks sektorowy, a GPW wyszczególnia aż piętnaście” – czytamy w serwisie.

CCC trafi na wartości nawet 60 procent. To przekłada się na około 1,8 mld zł, które wyparowało z kont posiadaczy akcji największego polskiego producenta butów.

Wprowadzone ograniczenia w działaniu galerii handlowych, w których znajdują się salony CCC, będą miały z dużym prawdopodobieństwem negatywny wpływ na wyniki finansowe pierwszego kwartału

- czytamy w najnowszym komunikacie zarządu CCC

Straty odnotowała też spółka LPP, właściciel sklepów tj. Reserved, Cropp i House. Po dwóch tygodniach LPP trafi nawet 40 procent wartości. Na minusie jest też grupa VRG (dawniej Vistula), czyli właściciel marek tj. Vistula, Bytom, Wólczanka, Deni Cler Milano i W.KRUK.

Zobacz także

Koronawirus w Polsce. Czy rząd pomoże przedsiębiorcom?

Do tej pory rząd zaproponował tzw. pakiet osłonowy dla firm. Ten przewiduje preferencje w podatkach, odroczenie terminów spłaty niektórych opłat a także ulgi w przypadku płatności składek na ZUS.

Zobacz także

Według stanu na 17 marca, liczba zakażonych koronawirusem w Polsce to już 205, z czego pięć osób zmarło. Dynamika rozprzestrzeniania choroby rośnie. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski przewiduje, że w tym tygodniu będziemy mieli czterocyfrową liczbę osób zakażonych koronawirusem.

RadioZET.pl/Money.pl