Zamknij

Koronawirus. Ceny masek wzrosły nawet o połowę

05.02.2020 16:07
Koronawirus 2019-ncov. Maski chirurgiczne podrożały nawet o połowę
fot. PAP/EPA/FAZRY ISMAIL/

Zaledwie w ciągu tygodnia średnia cena masek chirurgicznych w aptekach wzrosła o połowę - wynika z danych portalu Gdziepolek.pl. W obawie przed koronawirusem z Chin Polacy masowo zaczeli wykupywać maski jednorazowe na twarz.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Koronawirus 2019-nCoV, na którego pierwsze zachorowania stwierdzono w grudniu ubiegłego roku, rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie.

W Państwie Środka potwierdzono już u ponad 24 tys. osób, a ponad 490 osób zmarło. U kolejnych 23 tys. osób podejrzewa się zakażenie, a 185 tys. osób jest obecnie pod obserwacją. 892 osoby wyzdrowiały i zostały wypisane ze szpitala w szybkim tempie.

Zobacz także

Zachorowania na nowego koronawirusa oficjalnie stwierdzono w ponad 20 państwach na całym świecie.

Gwałtowne podwyżki cen masek

Pomimo że w Polsce nie potwierdzono żadnego przypadku zachorowania, to w obawie przed koronawirusem Polacy masowo zaczęli wykupywać maski chirurgiczne m.in. w aptekach.

Zobacz także

Jak wynika z danych portalu Gdziepolek.pl, opakowanie z 20 szt. masek chirurgicznych marki Apteo Care w okresie do 28 stycznia do 4 lutego tego roku podrożałao o prawie połowę - z 6,5 zł na 13,1 zł. 

W tym samym okresie dostępność w aptekach tego produktu spadła z 27 do 16 proc.

To statystyki dotyczącego jednego produktu, ale większe zainteresowanie maskami chirurgicznymi zanotowano w wielu punktach sprzedaży. Również w internecie - większą liczbę wyszukiwań podobnych produktów potwierdził w ostatnich dniach portal Allegro. 

Braki w dostępie do masek chirurgicznych zgłaszały nawet Chiny. W ramach pomocy 700 tys. masek do Państwa Środka wysłał Watykan.

Z kolei w Rosji władze zagroziły konsekwencjami aptekom, w których pod wpływem sytuacji wokół koronawirusa wzrosły ceny masek jednorazowych. Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) zapowiedziała, że zawyżanie cen będzie traktowane jako zmowa kartelowa i spekulacja.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP