Zamknij

Europa otwiera się na turystów. Będą koronapaszporty

10.03.2021 17:43
Koronapaszporty od maja. Podróże po Europie na podstawie dokumentu
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Lockdown zablokował turystykę. Właściciele hoteli, pensjonatów i restauracji liczą straty. Sposób na wyjście z finansowego impasu w turystyce znalazła Hiszpania. Jako pierwsza w Europie chce wprowadzić koronapaszporty. Miałyby zacząć działać już od maja 2021 roku.

Lockdown szczególnie dotkliwie odczuły kraje nastawione na turystykę. Tylko w 2020 roku do Hiszpanii przybyło aż o 77 proc. mniej turystów niż rok wcześniej. Pandemia sprawiła, że do tego gorącego kraju przyjechało zaledwie 19 mln urlopowiczów.

Nastąpił też rekordowy spadek wpływów od zagranicznych turystów. Wyniosły one 19,7 mld euro, co oznacza, że były mniejsze o 78,5 proc. w stosunku do 2019 r. Choć sytuacja pandemiczna w Polsce również jest trudna to jedno z naszych rodzimych miast wprowadziło własny lockdown.

Lockdown. Koronapaszporty w Europie

Pomysłem na wzrost zysków z turystyki mają być koronapaszporty. Rząd Hiszpanii oczekuje od władz unijnych, że zgodzą się na przyznawanie dokumentu osobom, które zostały zaszczepione przeciwko COVID-19.

Dokumenty miałyby być respektowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Celem ich wprowadzenia jest ponowne wpuszczenie podróżnych. Dzięki temu budżet kraju wzbogaci się o dodatkowe środki.

Paszport za szczepienie

Maria Reyes Maroto, hiszpańska minister przemysłu, handlu i turystyki powiedziała w telewizji Antena 3, że okazją do sprawdzenia działania koronapaszportów mogą być targi turystyczne Fitur, które wystartują 19 maja 2021 roku w Madrycie.

Targi Fitur mogą stać się początkiem wdrażania w naszym kraju koronapaszportów

Reyes Maroto, Minister przemysłu, handlu i turystyki Hiszpanii

Zdaniem hiszpańskiej minister, gabinetowi Sancheza zależy na jak najszybszym odblokowaniu turystyki, stanowiącej kluczowy sektor hiszpańskiej gospodarki.

RadioZET.pl/PAP