Zamknij

Koronapaszporty. Aplikacja już do ściągnięcia

08.06.2021 20:49
Koronapaszporty coraz bliżej. Aplikacja już do ściągnięcia
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował we wtorek wieczorem (8 czerwca 2021), że do Polacy mogą już ściągnąć ze sklepu AppStore specjalną aplikację, dzięki której zeskanują kod z Unijnego Certyfikatu Covidowego.

Lockdown  zablokował możliwość swobodnego podróżowania i wyrządził ogromne straty w turystyce międzynarodowej. Zakaz przemieszczania się i konieczność zachowania dystansu społecznego odbiły się na kondycji branży.

Unijne Certyfikaty Covidowe mają być przepustką dla Polaków do podróżowania po świecie oraz korzystania z usług przedsiębiorców na terenie Europy. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował we wtorek (8 czerwca 2021), że w AppStore jest już dostępna aplikacja do odczytu kodu QR z tzw. koronapaszportu.

Aplikacja do odczytu QR z Unijnego Certyfikatu Covidowego

Minister zdrowia poinformował, że aplikacja jest już dostępna w AppStore, a niebawem będzie ją można także pobrać z Google Play.

Unijny Certyfikat Covid ma m.in. niwelować różnice w zakresie stosowanych przez państwa członkowskie obostrzeń i ograniczeń dla swobody przemieszczania się.

Już w połowie maja pisaliśmy o tym, że Polska dołączy do systemu certyfikatów szczepień. Elektroniczny dokument będzie przepustką do podróżowania w UE i poza Wspólnotą. Założenie jest takie, że do centralnej, unijnej bazy danych, dostęp będą miły kraje członkowskie. System będzie weryfikował autentyczność wygenerowanego dla każdego obywatela unikalnego kodu QR.

RadioZET.pl/PAP