Zamknij

PARP: koronakryzys dotyka w szczególności pracujące kobiety

20.08.2020 18:00
Koronakryzys a rynek pracy. Kobiety bardziej odczuły skutki pandemii
fot. Shutterstock/Nattakorn_Maneerat (ilustracyjne)

Płace rosną, ale bezrobocie także jest wyższe. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w najnowszym raporcie podsumowała ostatnie miesiące na rynku pracy.

Mimo wzrostu bezrobocia, ofert pracy przybywa, a pensje w sektorze przedsiębiorstw rosną. Jak wygląda sytuacja na rynku pracy i kto w największym stopniu zagrożony jest utratą zatrudnienia?

PARP w raporcie  „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań. Lipiec 2020”, pisze o bieżącej sytuacji na rynku.

Pensje w górę, bezrobocie także

PARP zwraca uwagę na coraz większy problem z zatrudnieniem. Bezrobocie w czerwcu nieznacznie wzrosło w porównaniu z majem i wyniosło 6,1 procent. Pandemia zmusiła pracodawców do szukania oszczędności. Firmy zaczęły obcinać pensje, a w ostateczności zwalniać. Z analizy PARP wynika, że rewolucję na rynku pracy najmocniej odczuły kobiety.  

Zobacz także

"Kobiety – częściej pracujące w sektorach najbardziej dotkniętych kryzysem – bardziej od mężczyzn odczuły skutki COVID-19. Pracy najczęściej sztukują osoby na stanowisku sprzedawcy, kasjera, inżyniera oraz zatrudnione w hotelarstwie, gastronomii, kulturze, rozrywce, rekreacji, sporcie, telekomunikacji i IT" – czytamy w komentarzu PARP.

Kryzys spowodowany COVID-19 dotyka w szczególności pracujące kobiety. Stwarza to poważne ryzyko dalszego pogłębienia nierówności płci na rynku pracy. W ujęciu globalnym prawie 510 milionów, czyli 40 procent, wszystkich zatrudnionych kobiet, pracuje w sektorach, w których występują trudności związane z ograniczeniami w związku z pandemią

– mówi Piotr Krasiński, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Kadr w Przedsiębiorstwach PARP

Ekspert dodaje, że jednocześnie to właśnie kobiety stanowią ponad 70 proc. zatrudnienia w sektorze opieki zdrowotnej i społecznej na świecie, tj. sektorach w sposób bezpośredni dotkniętych pandemią. 

Zobacz także

Największy, dwucyfrowy wzrost bezrobocia na koniec czerwca odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim – 10,3 proc. Na Podkarpaciu stopa bezrobocia wyniosła 9 proc., zaś w województwach: kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim odpowiednio 8,7 i 8,6 proc.

Wraz ze wzrostem bezrobocia, paradoksalnie rośnie też liczba ofert pracy. W czerwcu 2020 roku do urzędów pracy zgłoszono 91 tysięcy wakatów. Jak wylicza PARP to o ponad 15 tysięcy ofert więcej niż w maju bieżącego roku.

PARP podaje, że wakaty dotyczą głównie stanowisk tj. sprzedawca/kasjer czy inżynier. Nie brakuje też ofert pracy w sektorach tj. hotelarstwo i gastronomia.

Co więcej, nieco wyższe zarówno w skali miesiąca jak i roku było w czerwcu przeciętne wynagrodzenie, które wyniosło 5286 zł brutto. W porównaniu z majem 2020 r. wzrosło ono o 3,2 p.p., a w porównaniu z majem 2019 r. – o 3,6 p.p.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

RadioZET.pl/PAP/PARP